Сривът на борсите може да продължи още дълго, смятат инвеститори

21.01.2016 | 16:04
по статията работи: Даниел Василев
Централните банкери са изчерпали арсенала си, смятат още те
Сривът на борсите може да продължи още дълго, смятат инвеститори
Снимка: thinkstockphotos.com

Пазарите най-вероятно ще продължат да спадат поради негативните данни, идващи от Китай, както и в следствие на продължаващия спад на цените на петрола, предупреждават инвестиционни мениджъри, цитирани от Bloomberg. Според тях централните банкери вече не разполагат с оръжия, посредством които да спрат срива на борсите.

Индексът Standard & Poor's 500 ще изгуби още 10% до 1650 пункта, а петролът може да се срине до цена от 20 долара за барел, тъй като инвеститорите ще опитат да избягат към активи, разглеждани като относително по-сигурни, смята главният инвестиционен консултант в Guggenheim Partners Скот Майнърд. Тезата, че акциите може да изгубят още поне 10% от стойността си се поддържа и от Джефри Ротингхаус, чиито взаимен фонд T. Rowe Price се представи по-добре от повече от 99% от конкурентите си през миналата година.

„Очаквам продължителен спад на индекса S&P 500”, изтъкна и съоснователят на DoubleLine Capital Джефри Гундлах, допълвайки, че инвеститорите трябва да се опитат да продадат ценните си книги преди всички останали. Индексът изгуби 3,7% от стойността си, регистрирайки най-слабото си представяне от месец август миналата година, преди да се покачи леко до спад от 1,2% . Акциите на всички 30 компании, включени в Dow Jones Industrial Average, затвориха при стойности, по-ниски от тези, на които през деня. Самият индекс изгуби почти 10% от началото на годината. В четвъртък спадът му продължи, като към 15:50 българско време загубата му достигна 1,56% до 15 766,74 пункта. „Огромните експозиции към рисковите активи добавят натиск за продажба“, изтъкна Гундлах.

Индустриалното производство и секторът на потребителските стоки в САЩ вече са в рецесия от поне 6 месеца“, коментира мениджърът на в T. Rowe Price Ротингхаус. „Това, което трябва да оценим в момента, е в каква степен кризата в производството ще повлия върху потреблението“, допълни още той.

Според Ръс Костерич глобалната икономика се нуждае от катализатор под формата на пазарен сигнал за достигане на дъно, независимо дали той ще се прояви при корпоративните приходи или като подобряване на данните за икономическото представяне на Китай. „Трябва да има някаква стабилизация на основите, за да се създаде у хората усещането, че нещата са стигнали твърде далеч“, посочи той пред Bloomberg.

Мнозина инвеститори също са на мнение, че централните банкери са изчерпали арсенала си за стабилизиране на икономиката. „Когато достигнеш до нулата не можеш повече да намаляваш лихвените проценти“, коментират те.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 07.11   1659 г. – Сключен е Пиренейският договор, който слага край на Френско-испанската война. 1816 г. – Александър I Павлович – цар на Русия и крал на Полша...