Станишев: Признаването на Косово е изцяло съобразено с националните ни интереси

20.03.2008 | 18:09
по статията работи: Лили Бончева
Днес България официално призна независимостта на Косово. Сърбия отзова посланика си от България, водят се преговори за връщането му. До края на месеца се очаква да бъде приета Конституцията на Косово
Станишев: Признаването на Косово е изцяло съобразено с националните ни интереси


Днес България официално призна независимостта на Косово. Правителството даде съгласие за установяване на дипломатически отношения между двете държави на ниво посолство. Решението на кабинета беше оповестено на пресконференция от министър-председателя Сергей Станишев и външният министър Ивайло Калфин.

"България е 18-та страна-членка на ЕС, която признава Косово. Решението на страната е изключително навременно. Напълно закономерно е да признаем Косово. Това е резултат от една продължителна последователна държавна политика. Нашето желание е да се гарантира стабилността на Западните Балкани" - така премиерът коментира днешното решение на правителството.


На снимката (отляво надясно): Ивайло Калфин, министър на външните работи, Сергей Станишев, министър-председател на България


Планът Ахтисаари за Косово гарантира запазване на правата на малцинствата. Още след обявяването на независимостта на Косово ЕС свика спешно заседание на външните министри, на което България обяви своята позиция, разкри премиерът Станишев.

Премиерът изтъкна, че страната ни е била изключително активна в диалога между Сърбия и косовските власти. Станишев припомни още, че България, заедно с още няколко страни-партньори, настояваше след отхвърлянето от страна на Белград на плана на Ахтисаари, да се даде още един шанс за преговори. 

Днес стана ясно, че Конституцията на новата държава ще бъде готова до края на месец март. Освен това, в нея официално ще бъде записано, че Косово няма да има право да се присъединява впоследствие към други територии от региона, както и че не може да присъединява към себе си нови територии.

Сергей Станишев подчерта, че разработеният от Ахтисаари план е бил най-добрият предложен вариант както за оптималното бъдещо функциониране на институциите в бившата сръбска област, така и за гарантиране на правата на малцинствата.

След обявяването на независимостта, ЕС е свикал спешно заседание на външните министри. Тогава е била обявена и българската позиция, разкри министър-председателят. Тогава са поставени и конкретните изисквания от наша страна, за да приемем независимостта. Едно от изискванията ни е било да има силен международен и европейски ангажимент по отношение на Косово, както и по отношение на европейската перспектива за Сърбия.

Станишев още заяви, че през последните месеци Народното събрание редовно е било информирано за позицията на страната ни по отношение на Косово. Вицепремиерът Ивайло Калфин е подготвил поне 5 доклада по този въпрос.

През последните няколко седмици правителството е водило активен диалог със страни от региона, в резултат на което се е стигнало до подписаната вчера обща декларация между България, Хърватия и Унгария, с която признаваме независимостта. В документа се казва, че трите страни заявяват, че ще продължат да подкрепят активния ангажимент на ЕС и НАТО към стабилността и изграждането на демокрация в Косово.

Министър-председателят поясни, още че през последните месеци в Косово са приети 10 закона, свързани с Международния план за развитие на страната, а други 15 предстои да бъдат приети от парламента.

Станишев увери, че правителството предприема всички необходими мерки, за да бъдат защитени българските граждани в Сърбия, както и икономическите интереси на страната, в това число и на нашите превозвачи, които преминават през сръбските територии.

България има независима външна политика и решенията на правителството са изцяло съобразени с националните интереси. Така Ивайло Калфин коментира въпроса за това дали на България е оказван натиск, за да приеме независимостта на Косово.

Все още не е ясно кога точно България ще изпрати свой посланик в Косово, каза Калфин. Страната има дипломатически бюро в бившата сръбска провинция още от 2004 г. България има готовност в близко време да започне издаване на визи и отваряне на консулска служба, информира министър Калфин.

По-рано днес стана ясно, че Сърбия отзовава посланика си в България. Дипломатът е бил инструктиран да се завърне в Белград, също както и ръководителите на сръбските посолства в Унгария и Хърватия, съобщи БНР, цитирано от агенция "Фокус".

В интервю за Сръбската държавна телевизия министърът на външните работи Вук Йеремич заяви, че посланикът на Сърбия в София е получил инструкции да връчи на Българското министерство на външните работи протестна нота във връзка с очакваното признаване на независимо Косово от България

Според външния министър Йеремич някои съседни на Сърбия страни са се подали на външен натиск. “С голямо съжаление мога да кажа, че някои, не всички, но някои наши съседи се подадоха на натиск. Разговарях с външните министри на две от тези страни и те ми казаха, че не са могли просто да издържат. Натискът е имал екстремен характер, дошъл отвън и за жалост някои наши съседи са били принудени да избират между Косово и Сърбия. Това по никакъв начин не може да помогне на международното сътрудничество и на добросъседските отношения", подчерта сръбският външен министър Вук Йеремич.

Решението за отзоваване на сръбския посланик е "прибързано и емоционално", заявиха днес премиерът Станишев и външният министър Ивайло Калфин. Според Калфин решението е било очаквано за страната ни, тъй като Сърбия реагира по идентичен начин спрямо другите държави, които признаха Косово. В момента се водят преговори за връщане на посланика, обясни външният министър.

Премиерът също призна, че острата реакция на Белград към страните, признали Косово, е била очаквана. Катализатор за подобна реакция в западната ни съседка са и наближаващите извънредни парламентарни избори на 11 май, допълни Станишев.


Според македонският вестник "Дневник", цитиран от агенция БГНЕС, Македония много скоро също ще признае Косово. Още днес или утре ще се срещнат комисиите и ще започне решаването на проблема за делимитацията на границата. Това заяви лидерът на участващата в управляващата коалиция в Македония Демократична партия на албанците (ДПА) Мендух Тачи след вчерашната си среща с премиера Никола Груевски.

Позицията на Румъния, че няма да признае Косово, остава непроменена и върху нея няма да повлияе вчерашното решение на България, Хърватия и Унгария да признаят независимостта на южната сръбска област, заяви министърът на външните работи на Румъния Адриян Чорояну. Приехме за сведение съобщението на трите страни, което последва изявленията на властите на тези страни. Това обаче няма да промени мнението, позицията и изявленията, които са направени досега от румънските власти и които смятаме за правилни, каза Чорояну след разговор с бивши румънски президенти и външни министри.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...