Министър Драгомир Стойнев потвърди, че всяка една стъпка по проекта „Южен поток“ е била съгласувана с еврокомисаря по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер. Той подчерта свършеното в сектора на енергетиката, като припомни за подписания договор за доставки на природен газ от Азейрбейджан, както и за изграждането на интрконектор с Гърция. „Но това не е достатъчно. Ето защо предприехме нужните действия по изграждането на газопровода „Южен поток“, допълни той в ефира на БНР.
На въпроса за експертите от Европейската комисия, които трябва да пристигнат на 13 юни у нас за заради газопровода, Стойнев коментира, че вече има договорка с Йотингер да им бъде представено за разглеждане законодателството, свързано с проекта. „Всички решения трябва да се взимат в диалог с ЕК, така че наистина да няма предположения, че нещо се прави скришом. Напротив всичко, което сме свършили е било съгласувано с ЕК“, каза той.
Икономическият министър подчерта, че изграждането на „Южен поток“ е приоритет за всички останали европейски страни, включени в него, и изрази надежда, че това ще предразположи европейските комисари да проявят солидарност. „Едни определени държави са обезпечени с доставки на природен газ от Русия, а други са поставени в конфликти“, допълни още той.
По думите на Драгомир Стойнев започнатата наказателна процедура от Европейската комисия не е нещо ново за страната ни. Той припомни, че при встъпването му в длъжност преди година е заварил две наказателни процедури в съдебна фаза, свързани с транспонирането на Третия енергиен либерализационен пакет в българското законодателство.
По отношение на спрените средства по оперативните програми, Драгомир Стойнев подчерта, че не вижда връзка между тях и замразяването на „Южен поток“. Той коментира, че нередности по програмите реално има и в момента подлежат на проверка. Според него те трябва да бъдат отстранени, защото от това страда не имиджът на правителството, а на България.
На въпрос дали има нужда от разделяне на дейностите на министерството на икономиката и енергетиката, Стойнев отговори, че няма причина за предприемането на такива действия на този етап.
По отношение на постигнатите цели на кабинета в рамките на едногодишното му управление, министърът акцентира върху увеличаването на минималната работна заплата и на детските надбавки. Той потвърди, че има нужда от още промени в социалната политика, но в момента няма достатъчно средства за това.
Пред журналисти днес Драгомир Стойнев подчерта, че наказателната процедура за изграждането на газопровода може да бъде спряна. По неговите думи в момента е необходимо да има засилена комуникация между България и Европейската комисия за изчистването на всички въпроси по проекта.