Отнемането на лиценз на дружество не означава то да спре да функционира. Означава смяна на неговото ръководство. Това заяви депутатът от „Коалиция за България“ Таско Ерменков.
Той поясни, че ако се отнеме лиценз на едно дружество трябва да бъде сменено управлението му. Назначава се специален управител, който няма право да продава собственост нито да прехвърля такава или да се разпорежда по какъвто и да е начин с нея.
По думите му в България няма война между държавата и ЕРП-тата.
„Ако искаме да бъдем държава, която иска да се развива нормално и демократично, всеки трябва да спазва закона такъв, какъвто е независимо дали му харесва или не“, коментира Ерменков.
Той опроверга и твърденията, според които държавата щяла да национализира ЕРП-тата.
Според него в обозримо бъдеще няма основание за увеличаване на цената на тока.
Социалистът и зам.-председател на парламентарната енергийна комисия Явор Куюмджиев представи хронология на събитията, която е довела до днешната ситуация в ЕРП-тата.
Той припомни, че с членството ни в ЕС България е поела ангажимент до 2020 г. 16% от крайното потребление на енергия да е от ВЕИ. За да се изпълни този ангажимент страната ни е предприела подхода за субсидиране на производството на ток от възобновяеми енергийни източници през цената, което означава, че през определен период от време се е давала субсидирана цена, за да може инвестицията да бъде изплатена. Това бе единственият начин за изпълнение на целите от ЕС, обясни депутатът.
Той припомни още, че през 2009 г. в България е имало инсталирани 9 мегавата слънчеви централи.
Така само за 6 месеца през 2012 г. се присъединили към мрежата над 1000 мегавата слънчеви централи, които довели до много тежък финансов проблем.