Търговският излишък на Германия се е увеличил през ноември почти до рекордни стойности. Това сочат изнесените днес (8 януари) официални данни, цитирани от „Ей Би Си Нюз“. Стойностите могат допълнително да засилят критиките, че най-голямата икономика в Европа не харчи достатъчно, за да подпомогне своите партньори от еврозоната.
Данните на Федералния статистически офис сочат, че търговският излишък през ноември е в размер на 17,8 млрд. евро спрямо 16,7 млрд. през предходния месец. Износът се е увеличил с 0,3% спрямо септември до 93,2 млрд. долара, а вносът е регистрирал спад от 1,1% до 75,4 млрд.
Икономиката на Германия от известно време бива критикувана за това, че разчита твърде силно на износа и не внася достатъчно, за да засили останалите страни от 18-членния валутен съюз.
САЩ призова страната да увеличи разходите си, а според Международния валутен фонд (МВФ) постигането на по-малък излишък е единственият начин за намаляването на различията в еврозоната.
Възможно е днешните данни да бъдат засегнати и по време на разговорите между щатския министър на финансите Джейкъб Лю и германския му колега Волфганг Шойбле. Лю е на мнение, че Германия трябва да балансира по-добре текущата си сметка с цел справяне с проблемите на еврозоната.
Според Крис Уилямсън от Markit обаче намаляването на зависимостта на страната от износа може да няма толкова положителен ефект, колкото очакват всички.
„Увеличаващият се излишък вероятно ще постави Германия под политически натиск да ребалансира икономиката си от основан на износа растеж към местно потребление“, смята той. „Въпреки това ръстът на германския износ, по-специално към страни извън еврозоната, подпомага за засилването на бизнес активността в компаниите от валутния съюз, които са доставчици на германски фирми.“
В същото време данните от САЩ показаха свиване на търговския дефицит до на-ниската си стойност за последните 4 години в размер на 34,4 млрд, долара през ноември.