Търговският излишък на еврозоната е нараснал през юли благодарение на силен износ, което е поредно доказателство, че продажбите към други части на света играят важна роля за възстановяване на европейската икономика.
Сезонно неизгладените данни за излишъка през юли показват, че той е достигнал 18,2 млрд. евро спрямо 13,9 млрд. евро през юли миналата година. Това заявиха от Евростат във вторник (17 септември), цитирани от агенция "Ройтерс".
Износът е нараснал с 3% през юли в сравнение с юли 2012 г., след като през юни беше регистриран спад от 3% спрямо същия период от миналата година. При вносът няма промяна, но през юни имаше ръст от 6%, което е доказателство, че домашното търсене в еврозоната се засилва.
Натрупаният търговски излишък за първите седем месеца на годината достига 90,8 млрд. евро спрямо 35,1 млрд. за същия период през миналата година.
Засилването на износа помогна на икономиката на еврозоната да излезе от рецесия през второто тримесечие, като растежът се засили навсякъде.
Растеж през юли е регистриран при износа към Великобритания, Русия и Турция, но износът и вносът към САЩ и Китай намаляват.
Изненадващо през юли е намалял износът от Германия, което подчертава, че домашните разходи са ключови за растежа на най-голямата икономика в Европа.
Според Европейската комисия (ЕК) възстановяването в еврозоната ще се засили през следващата година, но според икономистите истински прогрес ще има едва през 2015 г.
Европейската централна банка (ЕЦБ), която обяви, че ще задържи основния лихвен процент на рикордно ниско ниво за удължен период от време, намали прогнозите си за икономическия растеж на еврозоната през 2014 до 1%.
Данните за България през юли тази година сочат, че търговското салдо е отрицателно в размер на 226,1 млн. евро. За първите седем месеца на годината търговският излишък е в размер на на 1462,8 млн. евро.