В момента "има въпиющ дефицит на информация по темата природен газ, добиван от шистови скали". Това коментира днес пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Пред журналисти той цитира данни от изследване на ESTAT, според които 79 на сто от хората формират мнението си за шистовия газ от телевизията, а "какво виждат там, всички знаете".
Социологическо проучване показвало, че 64 на сто биха одобрили добива на шистов газ, ако се докаже, че екологичните рискове са минимални, а икономическите ползи - големи. Според Трайков обаче, за да се докаже това, трябва да има работен проект и договор с избраната след конкурс компания за добив на шистов газ у нас. Така в момента само "по принцип" и "на теория" бихме могли да искаме от Chevron да представи плановете си за ОВОС и за екологични оценки, посочва БТА.
Нагласите на българските граждани в подкрепа или срещу проучването и добива на шистов газ са пряко свързани с очакванията за извличане на конкретни ползи. Като най-значим евентуален ефект се открояват прогнозите за създаване на нови високоплатени работни места (според 33 на сто от интервюираните), постигане на по-ниски цени на "синьото гориво” чрез национален добив на газ (23 на сто) и намаляване на зависимостта на страната от външни доставчици на газ (21 на сто). Това става ясно от информацията, разпространена от МИЕТ.
Днес ще дебатираме не дали да се приеме принципът за отхвърлянето на метода за проучване и добив на шистов газ, а формата - дали да бъде чрез мораториум или нашия
вариант - чрез закон. Това каза Георги Божинов от "Коалиция за България" преди началото на извънредното заседание на парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и
туризъм. По време на него ще бъдат разгледани предложенията на БСП, РЗС и "Атака" за забрана на
този метод.
"Методът за проучване и добив на шистов газ, приложен към специфичните природни особености на България, е неприложим. Той носи рискове, които не могат да бъдат предвидени и не могат да бъдат приведени и никакви икономически аргументи за добива", каза още Божинов, цитиран от БТА.
Депутатите от "Коалиция за България" ще гласуват на първо място за своя законопроект, а после и за предложенията на другите парламентарни групи и нека и те да направят така и в залата ще намерим най-доброто решение.