"Трябва да има сериозен дебат какво може да включва такъв мораториум, защото рискуваме да се озовем в ситуация, в която да сме си забранили да разглеждаме въобще напредъка на България в тази насока". Това заяви категорично по повод исканата забрана на технологията за добив и проучване на шистов газ пред БНР министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
В момента при сондажите за шистов газ в България няма действие с хидравличен удар и ползване на химикали. По този повод Трайков допълни: "Проучването за шистов газ, когато се прави обикновен сондаж и се стигне до някакви шистови скали, това значи, че там има сондаж, но това означава ли проучване? Когато се говори за тотални забрани, шистови контрареволюции, трябва да сме внимателни да не би заедно с мръсната вода да изсипем и бебето и завинаги да обречем България на това да не може ние българите да забогатяваме от собствените си богатства".
Еколози организирах протести в 12 града вчера срещу проучването и добива на шистов газ. В 11 часа започнаха протестите във Пловдив, Шумен, Плевен, Бургас и Казанлък. В 11.30 часа ще започнаха митингите във Варна и Велико Търново. В 17 и 17.30 часа протести срещу проучването и добива на шистов газ започнаха в Русе и Благоевград. В София и Добрич също имаше протести.
Шествие с над 1000 души премина през центъра на София за митинг пред Народното събрание. Хората настояха за мораториум върху проучванията и закон за забрана на технологията за хидравлично разбиване. Лозунгът на протестиращите беше: "Да събудим България". Хората поискаха законодателство, което гарантира, че добивът на шистов газ не е свързан с опасности. Участвалите в протеста споделиха, че имат информация, че се работи в Добричко, Врачанско и района на Провадия.
"Имаме поет ангажимент от парламентарната група на ГЕРБ, че ще подкрепят мораториум за забрана на технологията за добив и проучване на шистов газ. Това каза Ангел Славчев, съорганизатор на протеста.