Фалити на бижутери застрашават пазара на злато на лизинг в Китай

20.11.2015 | 11:45
по статията работи: Даниел Василев
Спукването на балона, породен от лесните кредити, може да доведе до спад на търсенето на метала в страната
Фалити на бижутери застрашават пазара на злато на лизинг в Китай
Снимка: Sxc.hu

Зачестилите фалити на бижутери в Китай подтикват банките в страната да ревизират условията по отпускане на злато на лизинг, предаде Reuters. Четирите най-големи банки в страната са продали на лизинг злато на стойност на 443,4 милиарда юана (69,63 милиарда долара), като почти цялото количество от благородния метал е насочено към бижутерите в страната. Пазарни анализатори посочват, че сривът на бижутерийната индустрия в страната, която постигна най-ниското си представяне за последните 5 години, може да доведе до спад на потреблението на търсенето на благородния метал на международните пазари и респективно до спад на цената му, тъй като Китай е най-големият пазар на злато, коментират източници, запознати с потреблението на страната, цитирани от Reuters.

Bank of China, чиито активи я поставят на 4-то място по големина в Китай, вече е изпитала поне един фалит на бижутерийна компания, която е закупила злато на лизинг от финансовата институция, коментират двама източници, запознати с въпроса, предаде Reuters. Други местни банки също изпитват затруднения поради фалитите на свои клиенти. От неплатежоспособност на бижутерийни компании страдат както малките, така и големите кредитни институции в Китай, допълва изданието. Според запознати към момента фалитите към момента все още са засегнали само малък дял от цялото злато, продадено на лизинг, но въпреки това банките в страната предприемат стъпки, с които да се подготвят за потенциалните негативни последици, както и политики, чрез които да се застраховат срещу продължаващ спад на бижутерийното производство.

„Банките вече приемат по-предпазлив подход към продажбите на злато на лизинг“, коментира Самсън Ли, старшни анализатор в консултантската компания за търговия с благородни метали GFMS. Той допълва, че ако фалитите в сектора започнат да стават по-масови, това ще окаже влияние върху вноса на злато в Китай.

Продажбите на злато на лизинг регистрираха изключително висок растеж през последните няколко години. Причината за това е политиката на лесни кредити в страната. „Това, което увеличи търсенето на злато, не беше самото злато, а относително евтините кредити“, посочи главният анализатор на Shandong Gold Group Джианг Шу. Преференциалните кредити са били отпуснати основно на производители на бижута или златари, които са продавали закупеното на лизинг злато, за да увеличат приходите на бизнесите. Запознати със ситуацията в Китай коментират, че някои от тях са започнали дори да оперират като кредитори, заемайки закупеното на лизинг злато.

Въпреки това изкуствено създаденият бум, породен от лесното кредитиране на пазара, е започнал да се спуква, поради забавянето на икономиката на страната и очакванията за понижение на цената на златото, които са подтикнали много инвеститори да започнат да продават благородния метал. Така предпоставките за спад на цената са направили лизинговите продажби нерентабилни.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...