Фирми не сменят батериите на топломерите

19.08.2013 | 10:30
по статията работи: Петя Бързилска
Част от фирмите предлагат само нови уреди. Срокът на повечето все още несменени устройства изтича
Фирми не сменят батериите на топломерите

Само нови уреди за дялово разпределение, т. нар. топломери, но не и смяна на батериите на старите се предлага от част от топлинните счетоводители, които отчитат потреблението на домакинствата с парно, информира в "Сега".

Фирмите "Техем", "Нелбо" и "Иста България" обясняват, че смяна на батериите не се практикувала никъде в Европа. Същевременно над 95 на сто от жителите на София, клиенти на "Бруната", един от големите топлинни счетоводители, са избрали смяна на батериите пред смяна на целия уред. Това се обяснява с по-ниската цена и нежеланието на клиентите да изхвърлят изправно работещи топломери.

Подмяната на уредите за дялово разпределение започна преди около две години, припомня вестникът. Техните батерии имат живот около 10 години, а след изтощаването им показанията се губят и има опасност сметките на потребителите да се окажат нереални.

Първите разпределители бяха монтирани масово в България през 2001-2002 г. с приети тогава промени в Закона за енергетиката. Реално срокът на повечето все още несменени устройства изтича. Новите уреди, които се предлагат, също са с живот на батериите около 10 години. Цената им е в рамките на 30-40 лв. в зависимост от топлинния счетоводител.

Не всяка компания обаче включва в тази сума и монтирането на устройството. Нова батерия струва неколкократно по-евтино - 8 лв.

За смяната на топломерите няма краен срок, но е желателно това да се направи, преди уредът да изгасне, съветват топлинните счетоводители.

При положение, че той спре да работи в рамките на отоплителния сезон, се начислява консумация, която е аналогична на предишния отоплителен период. Тя се коригира с ден-градуси, и се дава предписание, че разпределителят трябва да се смени. Ако това не бъде направено и за следващия сезон, сметката на клиента започва да се начислява на максимална мощност. Най-добре е уредите да се подменят през лятото, непосредствено преди началото на отоплителния сезон, защото тогава няма стари показания и не е нужен допълнителен отчет.

По-голямата част от столичани, които се отопляват с парно, вече са подменили уредите си, показват данните на няколко от топлинните счетоводители. 88% от клиентите на "Техем", която обслужва най-голям дял от потребителите в София, са сменили уредите си. Същото важи и за почти 100% от абонатите на "Бруната", които обаче масово залагат на смяна само на батериите. За "Иста България" процентът на подменените уреди е около 20 на сто, а за "Директ" - около 85%. Топломерите са сменили 60% от абонатите на "Нелбо" в Пловдив, Перник и Сливен. Във Враца те са 55%, а в Плевен - 40%. В София вече всеки четвърти абонат на компанията е с нов уред.

По принцип всички топлинни счетоводители препоръчват да се сменят целите уреди, а не само батериите. Обяснението им е, че смяната не става в лабораторни условия и крие рискове от запрашаване, лош контакт, натрупано замърсяване и конденз.

Микропроцесорът, дисплеят и корпусът след 10 години експлоатация били достатъчно амортизирани и не можели да гарантират точни показатели за още едно десетилетие.

Друг недостатък на използването на стари уреди е, че абонатите губят възможността да преминат към дистанционно отчитане през следващите години. Отпада и възможността за месечен отчет на сградата. Според фирмите подмяната на уредите за дялово разпределение няма да се отрази на размера на сметките, а ще подобри услугата, особено ако клиентите са избрали топломери с дистанционен отчет. Тогава те ще получават ежемесечни сметки на база на реално потребление без прогнозни дялове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...