Хлябът няма да поскъпне значително, стана ясно след провелия се днес Консултативен съвет по зърното, предаде iNews.bg.
По време на брифинга след Консултативния съвет министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов заяви, че хлябът у нас ще продължи да бъде най-евтиният в рамките на Европейския съюз (ЕС). Реколтата от пшеница е най-добрата от 20 години насам, така че ще ядем и най-качествения хляб, добави той.
Съветът бе свикан днес (31 юли 2012 г.), като целта му беше да се обсъди реколтата на пшеница у нас. На него, освен министъра на земеделието и храните, присъстваха и представители от бранша на
производителите, както и представители на асоциациите по хлебопроизводство.
Найденов беше категоричен: "Ако сте дошли, за да чуете новината, че хлябът поскъпва, това няма да се случи". Ако все пак има някакво увеличение в цената заради увеличението на цената на
пшеницата заради слабите реколти в САЩ и Франция, то ще бъде в рамките на няколко стотинки. Няма да има апокалиптично поскъпване до 2 лева.
От своя страна председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите Мариана Кукушева заяви, че цената на хляба у нас никога не се е определяла по формулата 1:2:4, според която, ако
1 кг зърно струва 45 ст., 1 кг брашно ще бъде 90 ст., а 1 кг хляб – 1,80 лева. Това е невъзможна цена спрямо потреблението и покупателната способност, обясни тя.
Според официалните данни 1 кг хляб "Добруджа” в момента струва 1,31 лева, а 1 кг бял хляб "Стара Загора” - 1,35 лева. През последните 10 години производствената цена не се е променяла и се е задържала в рамките на 55-60 ст.
Ресорният министър увери, че кумулативните разходи не играят съществена роля в калкулирането на търговската стойност на продукта. Енергията представлява едва 1,3% от себестойността на килограм хляб. Горивата също не играят голяма роля във формулирането на цената му, тъй като пекарните използват предимно газ при разпространението.
Затова няма как да бъде достигната цена от 1,90 лева за един килограм хляб.
Докато реколтата от пшеница е по-добра от очакваната (над 4,1 млн. тона при прогнозирани 3,8 млн. тона), то тези на слънчогледа и царевицата дава поводи за притеснения. Ако реколтите са слаби, това
ще засегне неблагоприятно животновъдите, тъй като цените на фуражите ще се увеличат.
След изказването на Мирослав Найденов дойде и контракоментар от страна на опозицията.
Правителството бяга от отговора как ще компенсира доходите на хората заради поскъпването на хляба, заяви народният представител от БСП Михаил Миков, цитиран от БНР.
Миков определи изказването на министър Найденов, че хлябът няма да поскъпне съществено, като цинизъм. Според „червения“ депутат цената на продукта ще се увеличи с до 20%. Той обвини кабинета и във „забълбучване“ на хората с убеждението, че ядат най-вкусния хляб в Европа и апелират министрите „да се захванат със сериозен анализ на ситуацията“.
"За последните 20 години няма друга жътва, по времето на която житото да е тръгвало от 420 лева нагоре. Това респективно повлече веднага и брашното. До момента се движи между 720 и 780 лева на тон. Тези разлики се отразяват от 10 до 20% в поскъпване на цената на хляба", бяха думите на Михаил Миков.