Шпионският скандал в САЩ се оказа стимул за европейските облачни услуги

29.08.2013 | 14:35
по статията работи: Симеон Досев
Европейските потребители са загубили доверие в лидерите в тази сфера - Google, Microsoft и Amazon
Шпионският скандал в САЩ се оказа стимул за европейските облачни услуги

Европейската комисия ще удвои усилията си да създаде през есента облачна услуга на ниво ЕС, съобщава „EurActiv”.

Проучване на индустриалната група Cloud Security Alliance от юни и юли 2013 сочи, че един от 10 човека се е отказал от проект с базиран в САЩ доставчик на облачни услуги в следствие на скандала с подслушванията. 56% от запитаните заявяват, че не са склонни да използват американски облачни услуги.

В резултат на това се предвижда загубите за американските доставчици на компютърни услуги да достигнат 26 млрд. евро до 2016 г., което се равнява на 20% пазарен дял на чуждите пазари.

„Ако европейските потребители на облачни услуги не могат да вярват на американското правителство, може би те няма да вярват и на американските доставчици на облачни услуги“, заяви еврокомисарят по цифров дневен ред Нели Круз.

Джеймс Стейтън, анализатор във Forrester Research, предвижда голяма част от американските компании в сферата да преместят бизнеса си отвъд океана в опит да удовлетворят желанията на своите потребители.

Американските доставчици на облачни услуги, в това число Google, Amazon и Microsoft, държат 85% от световния пазар.

В момента европейските компании се надяват, че ще могат да използват скандала с подслушванията за да грабнат малко по-голямо парче от пая.

В началото на юли беше проведена среща между Нели Круз и Европейския съвет за облачно партньорство (European Cloud Partnership)-инициативя, целяща да засили европейските облачни услуги.

Според Круз най-голямите затруднения идват от разликите в националните системи за защита на електронните данни. Тя се обяви за възможно най-бърза хармонизация и въвеждане на единни европейски стандарти в областта.

В следствие на това Европейския съвет за облачно партньорство работи усилено по създаване на единна харта, която ще бъде представена на следващата среща на лидерите на страните-членки, насрочена за 22 октомври. Документът ще цели хармонизация на стандартите за защита на електронните данни и улесняване на европейските компании при предлагането на облачни услуги.

През септември 2012 Европейската комисия публикува стратегия за облачните услуги, която цели да спести 600 млрд. евро на европейските компании и да създаде над 2,5 млн. работни места между 2015 и 2020г.

Документът на Комисията наблаяга на потенциала на облачните услуги да носят спестявания и да увеличават печалбите главно на малките и средни предприятия.

Редица чувствителни въпроси обаче остават нерешени в други политически инициативи, в това число защита на личните данни, авторско право и др.

Очаква се шпионският скандал да се окаже стимул за европейските лидери в процеса на приемане на хартата.

Въпросът дори намери мяясто в предизборната кампания в Германия. Наскоро канцлерът Ангела Меркел заговори за нуждата от единна интернет технология.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...