Облачните технологии променят услугите*

19.10.2011 | 15:02
по статията работи: Елица Елефтерова
Предимствата на тези технологии са няколко
Облачните технологии променят услугите*

Облачните технологии* променят услугите качествено. Променя се и ролята на доставчиците на онлайн услуги, разнообразява се и видът им. Телеком операторите навлизат много активно на този пазар като от тук насетне ще свикваме да ги идентифицираме като доставчици и на ИТ услуги. За степента, с която се развиват облачните технологии, може да се съди по факта, че 80% от приложенията, които ще излязат през тази година, ще бъдат адаптирани към облачните технологии.

Това са част от данните, които изнесоха специалисти по време на конференцията IDC Roadshow 2011, която се проведе днес в столицата с медийното партньорство на *Econ.bg.

В световен мащаб разходите за публични ИТ облачни услуги през 2011 г. ще достигнат 29 млрд. долара, което е 30% ръст в сравнение с 2010 г. От своя страна, частните ИТ облачни услуги ще генерират внушителните 13 милиарда долара.

"Според прогноза на IDC публичниите облачни услуги в света през следващите пет години ще нараснат пет пъти по-бързо от целия ИТ пазар", заяви Нели Вачева, Управител на IDC България. Облачните решения, които все още са в начална фаза на внедряване, ще се превърнат във фундаментална част от предоставянето и потреблението на ИТ.

Какво дава облачната технология на бизнеса?

Няколко са основните предимства на тази технология - защита и надеждност, достъп отвсякъде, стойност, ИТ контрол и управление. Новите услуги ще дадат възможност на работещите да излязат извън офиса, да разполагат със защитени данни в облака, без за това да дават много пари, тъй като услугата дава възможност за заплащане на месец само за това, което е използвано, т.е. заплащат се лицензи само за активни потребители.

Казано с други думи, ако сте фирма, която работи в сферата на туризма по Черноморието и имате персонал през лятото от 100 души, ще платите за услугата една сума, а през зимата, когато бизнесът ви не изисква такъв персонал и работят 10 души - сметката ще бъде много по-малка. Съществено предимство на този вид технология е и фактът, че не са необходими големи предварителни разходи, защото както стана ясно - заплаща се само това, което е необходимо.

Друг важен факт е, че при този вид услуга обикновено няма следващи разширения. Например Microsoft Office 365 - cloud решението на Microsoft, което предлага интегрирана облачна среда, през следващата година няма да излезе с подобрена версия, а ще бъде актуализирано систематично през цялата година. Така ако сте си купили подобен пакет през 2010 година, няма да ви се налага да си купувате нов през 2011 или 2012 година.

За кого е предназначена технологията?

Тези пакети са подходящи за стартиращи компании, за малки или средни предприятия. Също и за компании, които работят с информация, такива, които имат сезонни работници или пък фирми, опериращи в сферата на строителството, малки цехове, логистични фирми и други. Този тип технологии са изключително ефективни и за фирми, чиито служители са мобилни и не работят в офис.

По време на форума мобилният оператор Mtel анонсира навлизането си на пазара за облачни услуги в партньорство с български фирми, като първата услуга, която компанията ще предложи ще е електронна поща, а след това - софтуер за управление на бизнеса (CRM) и виртуални сървъри.

Виктор Видолов, който отговаря за стратегията на компанията в облачния компютинг, подчерта, че облачните услуги са за предпочитане, защото в противен случай изграждането на вътрешна инфраструктура е скъпо, сложно и достъпно за ограничен брой фирми.

*Изчисления в облак или облачен компютинг (на английски: cloud computing) е термин от областта на информационните технологии, означаващ използването на споделени ресурси, софтуер и информация, като предоставяни на компютри и други устройства чрез интернет. Терминът съвместява понятия като софтуер като услуга (software as a service - SaaS), инфраструктура като услуга (infrastructure as a service - IaaS), платформа като услуга (platform as a service - PaaS) и други съвременни технологии, които под формата на онлайн бизнес приложения, достъпни през уеб браузър, задоволяват изчислителни потребности докато съхраняват софтуера и потребителските данни на свои сървъри.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...