Около 12% от българските граждани са били свидетели на купуване на гласове или на техни приятели и близки са им предлагали да продадат гласа си, сочи изследване на асоциацията "Прозрачност без граници", пише БГНЕС.
Индексът за купуване на гласове е бил 4,7 на европейските избори и 3.5 на парламентарните. 10 е максималната степен на свободния вот, а 1 е абсолютният контрол на изборите. Всяка стойност под 5 означава отсъствие на гаранции за политически права, заяви социологът Антоний Гълъбов.
Според него за предстоящите частични местни избори са по-рискови районите на северозапад от Кюстендил и на юг от Благоевград. Във Враца има по- малко нарушения на изминалите избори, но предстоящите местни избори имат политически залог и ще е нужно повишено внимание. В отделни квартали на София има по-висока концентрация на нарушение на парламентарния вот. Това не са само ромски махали, каза Гълъбов. Етническият принцип не е водещ, водеща е политическата култура.
Необходимо е да се мобилизира по-висока степен на внимание, за да се избегне купуване на гласове. При сегашната роля на прокуратурата, някои от по-сложните схеми за купуване на гласове се доказват по-лесно, отколкото елементарните схеми, защото често свидетелите се отказват от своите показани, допълни Гълъбов. Така сред наказанията на отминалите вотове е имало 31% агитация на език различен от българския - в Североизточния район - Варна Силистра и др. Сред нарушенията в Северния избирателен район е забелязано, че е гласувано с удостоверение, на един от списъците е имало 300 дописани гласоподаватели. В Южния-централен избирателен район експертите от "Прозрачност без граници" са забелязали около 15% изборен туризъм, заяви програмният директор на асоциацията Катя Христова. В Югозападния район е имало превес на организирани нарушения, дописване на избиратели.