120 студенти от Вeликотърновския университет без дипломи за филолог­-журналист

05.06.2008 | 17:19
по статията работи: Апостол Апостолов
Зад тази ситуация стоят частни интереси, които компрометират ВТУ, коментира проблема зам.-ректорът по учебната дейност доц. д-р Петко Петков
120 студенти от Вeликотърновския университет без дипломи за филолог­-журналист

120 студенти от “Българска филология” на Великотърновския университет (ВТУ) няма да получат дипломи с професионална квалификация “филолог - журналист”. Затова алармираха в редакцията на “Янтра Днес” четвъртокурсници, които в продължение на 3 г. паралелно с филологическите дисциплини са изучавали и журналистически.

Наскоро приключи и задължителният двумесечен стаж в търновските медии на 20 четвъртокурсници. В неочакваната ситуация са се озовали още около 40 студенти от трети курс и 60 второкурсници. Те са амбицирани да търсят правата си докрай. Вече са провели поредица от срещи с ректорското и деканското ръководства.

Зад тази ситуация стоят частни интереси, които компрометират ВТУ, коментира проблема зам.-ректорът по учебната дейност доц. д-р Петко Петков.

Когато поел поста преди година, доц. Петков заварил докладна от акад. Иван Радев. В нея той настоявал във връзка с предстоящата преддипломна журналистическа практика на студентите филолози, избрали профилиращ блок "Журналистика на културата”, в учебния план на специалността да бъде утвърдена професионална квалификация “филолог ­ -журналистика на културата”.

"Тези деца са били подведени, защото с 10 журналистически дисциплини не могат да получат професионална квалификация", сподели зам.-ректорът.

"Обясних им, че проблемът е факултетски и ги посъветвах да се обърнат към тях. Още повече, че сега разкриваме специалност “журналистика”, която има съвсем различен учебен план с различен хорариум часове", допълни доц. Петков.

"Дълго се противихме на искането на Катедрата по българска литература и убеждавахме колегите, че това е неправилно, но в крайна сметка те успяха да прокарат намеренията си на Факултетски съвет", коментира проблема проф. дфн Стоян Буров, който до преди година беше зам. ректор по учебната дейност на ВТУ. Филологията и журналистиката са в различни научни области и професионални направления, обясни още той.

Филологията се причислява към хуманитарните науки, а журналистиката ­ към обществените. Това не позволява в рамките на специалност “Българска филология” да се получи професионална квалификация по журналистика.

Подобна формулировка би била в противоречие с Националния класификатор на областите във висшето образование. Когато се обучават студенти по журналистика, преподавателите би трябвало да са хабилитирани в тази област, а във Филологическия факултет на ВТУ подготвени специалисти в това направление няма, каза още проф. Буров.

В учебния план на студентите са включени 10 дисциплини, като само една от тях им преподавал специалист по журналистика. Проф. Елиезер Алфандари от СУ “Св. Климент Охридски” водил часовете по "Теория на масовите комуникации и журналистиката".

С лекциите и упражненията по останалите дисциплини са натоварени филолози от ВТУ като доц. д-р Елена Налбантова и доц. д-р Сава Василев от катедра “Българска литература”.

Доц. Налбантова води лекции по “Текстът в печата, радиото и телевизията” и “Жанрови модификации в журналистиката”, а доц. Василев запознава студентите с “Образите на културата в медиите”.

Вчера деканатът на Филологическия факултет излезе със свое становище, според което специализацията на студентите по журналистика на културата ще бъде отразена в дипломите им единствено с оценките по различните предмети, както и тази от положения практико-приложен изпит.

"Така процедираме във всички останали филологически специалности", коментираха от деканското ръководство.

Студентите от IV курс са приети и обучавани по учебен план, приет през 2003 г., според който те се дипломират с бакалавърска степен "филолог".

След първи курс те имат възможност да избират между две възможности за практико-приложен изпит ­ "Педагогика" или "Журналистика на културата". Това е обичайна практика и при други специалности, които предлагат профилиращи блокове. Изключение от това прави само педагогическата правоспособност, която е уредена различно, със специална наредба.

Като студенти те са длъжни да знаят по какъв учебен план учат, категорични са от деканата. Те обясниха ситуацията с наивност и незаинтересованост от тяхна страна.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...