Около 30 хиляди са безработните образовани млади хора на възраст между 19 и 35 години в гр. София, като се изключат студентите. Това показват данните от изследване на агенцията за пазарни проучвания Pragmatica, възложено й от Българска аутсорсинг асоциация (БАА).
Изследването обхваща 341 000 души. Половината от тях са със средно и по-високо образование в споменатата възрастова граница и живеещи в столицата владеят поне един език, показват данните. Преобладаващо, около 70%, това е английският език. 75 000 млади хора знаят два чужди езика, а 18 000 - повече от два.
Въз основа на данните от проучването, Българска аутсорсинг асоциация счита, че около 88 хиляди младежи в столицата са с подходящи умения за работа в аутсорсинг индустрията. Според браншовата асоциация броят на заетите в нея може да нарастне 4 пъти в рамките на 3-4 години.
В подкрепа на това е и изводът, че 57,5% от младите хора не работят по специалността придобита по време на образованието им, както сочи изследването.
"Развитието на аутсорсинг индустрията е приоритетно за икономиката ни и сериозна алтернатива за намаляване на младежката безработица не само в София, но и в страната ни като цяло”, коментира Стефан Бумов, председател на БАА.
За да стимулира младите хора да избират аутсорсинг компаниите за старт на своето професионално и кариерно развитие, от Асоциацията планират инициативи за популяризиране на възможностите, които индустрията предлага, както и да продължат да подпомагат университетите в страната в адаптирането на учебните програми с оглед придобиването и развитието на качества, умения и знания, които да подготвят студентите за работа в аутсорсинг компаниите. Високият процент на младежи владеещи чужди езици е един от основните фактори, които правят аутсорсинг индустрията в България изключително привлекателна за чуждестранни инвестиции в сектора, смятат от БАА.
Припомняме, че по данни на Евростат младежката безработица (хора до 25 години) в България през октомври се увеличива с 0,5% и е достигнал 28,8%. Същевременно според прогнозите на доклад на Международната организация на труда в развитите икономики младежката безработица постепенно ще спада от 17,5 % през 2013 г., достигайки 15,6 % през 2017 г.