66% от компаниите у нас плащат задълженията си навреме, а 34% от фирмите не успяват да съберат вземанията си в срок. Миналата година процентът на платените навреме задължения е бил 77%. Такива са тревожните резултати от проучване, проведено сред 2 200 компании от десет европейски държави, представено днес.
На дъното на класацията е Гърция, където 64,8% от задълженията се плащат навреме. Причините за това са неблагоприятната икономическа ситуация и липсата на ликвидни средства.
Делът на отписаните вземания у нас се увеличава няколко пъти тази година в сравнение с миналата. Те представляват 8,2% от всички вземания от компании (при 2,3% миналата година) и 8,3% от вземанията от физически лица (при 1,1% миналата година).
Макар и тревожи, резултатите ни са в унисон с общата тенденция в Европа, обясни Райна Миткова-Тодорова - управител на "ЕОС Матрикс”, компанията, извършила проучването.
Най-сериозен е проблемът с отписаните вземания в промишлеността. Те представляват 12,4% от вземанията от бизнеса и 11,1% от потребителите.
Като последици от отписването на вземания фирмите посочват по-високи разходи за лихви (36% от анкетираните компании) и намаляване на печалбите (28%).
20% от фирмите наемат специалисти за събиране на вземанията или имат вътрешни отдели за тази цел. Въпреки че се отчита ръст от миналата година, когато процентът е бил 13, все още сме на дъното на класацията по този показател в Европа.
Що се отнася до това от къде фирмите у нас черпят средства, 40% посочват, че теглят краткосрочни заеми, а 34% - дългосрочни.
Макар икономическата ситуация в момента да не е "розова", 33% от българските компании са оптимисти и смятат, че бизнесклиматът у нас ще се подобри в близките 2 години. Най-песимистично настроени са германските фирми.