Actavis няма да затваря заводи у нас след купуването си от Watson

09.06.2012 | 10:45
по статията работи: Кремена Бедерева
Компанията възнамерява да произвежда дъвки в Троян
Actavis няма да затваря заводи у нас след купуването си от Watson

Финализирането на сделката за закупуването на компанията за генерични лекарства Actavis от американския фармацевтичен гигант Watson Pharmaceuticals се очаква да се състои през четвъртото тримесечие на годината. Това каза Питър Бергуист, вицепрезидент "Продажби и маркетинг”, Централна и Източна Европа в Actavis.

Със сделката ще се създаде третата най-голяма генерична компания в света. Припомняме ви, през април стана ясно, че Watson ще даде 4,25 милиарда евро (5,6 милиарда долара), за да купи компанията, която работи и у нас.

"От друга страна сливането ще доведе до повече инвестиции в района, като няма да бъде спирано нито едно производствено съоръжение в България", увери Бергуист. "Няма да има много промени тук, дори ще се боря да се запази името на Actavis в страната", обеща още той, цитиран от iNews.bg.

Бергуист разкри подробности и около бъдещото производство, което ще развива Actavis у нас. Във фабриката на компанията в Троян ще започнат да се произвеждат продукти за устна хигиена, като дъвки за свеж дъх и разтвори за зъби и уста, с помощта на които се запазва денталното здраве на пациента. Бергуист даде пример с родината си Швеция, където подобно лечение се прилага още в ранна детска възраст и е осигурено за децата дори и в училищата.

Така, по пример на други европейски държави, където се развива денталното лечение, у нас също ще се обърне внимание на този дял от медицината.

Сливането на двете компании ще доведе до общ приход от 6 млрд. евро през 2012 г. След обединението на Watson Pharmaceuticals, за която работят 7 000 служители, с Actavis, която се състои от 10 000 души персонал, компанията ще има ресурс от 17 000 работници, в повече от 40 държави в цял свят. Сливането ще позволи на Watson Pharmaceuticals да стъпи на пазара на медикаменти в Централна и Източна Европа.

"Една компания е това, което е нейният персонал. Ние сме най-бързо разрастващата се компания в Европа най-вече за хората, които са добри в това да продават нашите лекарства", смята Бергуист.

За крайното финализиране на сливането на Watson Pharmaceuticals и Actavis обаче са необходими различни одобрения, което включва и разглеждане на сделката от Федералната търговска комисия на САЩ, съгласно разпоредбите на антитръстовото законодателство и поправката Харт-Скот-Родино от 1976 г., както и получаване на разрешения извън САЩ.

До финализирането й всяка от двете компании ще продължи да работи отделно и да изпълнява своите ангажименти.

Actavis Group има сериозно присъствие на българския пазар. Фармацевтичната фирма държи най-големия дял от производството на генерични лекарства. Примери за широкоразпространени продукти на компанията са Парацетамакс, таблетките Витамин C, Беналгин, Ефизол, Йодасепт и много други.

Исландците се настаниха у нас с по-здрави позиции след покупка на активите на "Балканфарма" през 1999 година. Към текущия момент Actavis разполага с два завода у нас - един в Троян и един в Дупница. Третият завод на компанията в Разград бе продаден преди повече от три години на "Антибиотик Разград" АД.

По статистиките на Watson, след сключването на сделката за придобииването на Аctavis общо 40% от приходите на компанията от пазара на генериците ще идват извън САЩ. В сравнение с предишната квота от 16%, това е повече от двойно увеличение.

Watson започна своето пробиване на европейския пазар през 2009 година, когато закупи Arrow Group за 1,75 милиарда долара. Влиянието на компанията се разшири след сделката с гръцката Specifar Pharmaceuticals на стойност 562 милиона долара

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...