LinkedIn e поредната социална мрежа, която изнесе информация за това колко пъти правителствата на различни държави са изисквали от нея достъп за информация на потребители, информира „Би Би Си“. Подобно нещо в края на август направи и Facebook.
От доклада на LinkedIn става ясно, че от 1 януари до 30 юни тази година случаите са общо 83. 70 от тях са дело на американското правителство.
Интересното е, че LinkedIn се съпротивлява на изискването компаниите да не споделят в каква част от молбите става въпрос за полицейско разследване и в каква част за разузнавателна операция на правителствените тайни служби. От социалната мрежа заявиха, че правната ситуация „няма никаква логика“.
В писмо Ерика Ротенбърг, вицепрезидент на LinkedIn заяви, че забраната е „източник на огромно разочарование и раздразнение“ за компанията, а изискванията нямат никакво правно основание.
Професионалната социална мрежа е част от голяма коалиция, която се опитва да инициира промени в американския закон за електронната комуникация, който датира от 1986 г. В групата влизат и други технологични гиганти, в това число Google, Facebook, Amazon и Microsoft. Според компаниите остарелият закон не защитава достатъчно добре индивидуалната сигурност на интернет потребителите.
„LinkedIn силно вярва, че всички данни, независимо дали аналогови или дигитални, на персонален компютър или на облачна услуга, подлежат на пълната защита, предоставена от четвъртата поправка на американската конституция, не по-малко от документи, които се съхраняват в кабинет или в чекмеджетата на бюрата“, пише още Ротенбърг.
Четвъртата поправка гласи следното: „Правото на хората да се чувстват в безопасност, по отношение на себе си, къщите, документите и вещите си, срещу неразумни претърсвания и изземвания, не трябва да бъде нарушавано...“.
Съпротивата на LinkedIn е във формата на петиция до американския съд за чуждестранни разузнавателни дейности.