Швейцарската банка UBS се очаква да съкрати около 10 хиляди работни места и да се изтегли от интензивна търговия на капиталовите пазари. Тези мерки трябва да помогнат на акционерите на най-голямата банка в Швейцария да получат по-голяма възвращаемост от акциите си.
UBS смята да се раздели с по-голямата част от операциите си с фиксиран доход, като намали рисково-претеглените си активи* с допълнителни 100 млрд. швейцарски франка (107 млрд. долара), съобщава агенция „Блумбърг“, позовавайки се на източник, близък до ситуацията. По този начин банката ще постигне целите си за капиталова адекватност по-бързо отколкото би го направила по друг начин.
В момента главният изпълнителен директор на UBS Серджо Ермоти е подложен на натиск от банковите регулатори за увеличаване на капитала и ограничаване на търговските операции и тези по инвестиционно банкиране.
Припомняме, че печалбата на UBS за второто тримесечие на тази година намаля с 58% спрямо същия период на миналата година. През тази година швейцарската банка регистрира слаби резултати при инвестиционното банкиране и борсовите операции.
*Рисково-претеглени активи (Risk-Weighted Assets, RWA) – банкови активи или задбалансови позиции, композирани по степен на риска. Те се използват при изчисляването на показателя за капиталова адекватност на банките. От своя страна коефициентът на капиталовата адекватност (Capital adequacy ratio, CAR) е показател, който изразява актуалното финансово състояние на банката и е съотношение на банковия капитал към риска.