Парламентът се готви да открие общо 10 процедури за попълването на регулаторите и контролните органи тази седмица. Това се случва на фона на напрежението в управляващото мнозинство, породено от назначението на Людмила Петкова като директор на директор на Агенцията за държавна финансова инспекция.
Депутатите ще приемат правилата за условията и реда за предлагане на ръководства и членове на Комисията за енергийно и водно регулиране, управител на Националната здравноосигурителна каса, съдия в Конституционния съд от квотата на парламента, председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
В списъка, според проектопрограмата, са също правилата за предлагане на кандидати за председател и четирима членове на Фискалния съвет, за подуправител – ръководител на управление “Банков надзор” на Българската народна банка, за председател, заместник-председател, ръководещ управление “Надзор на инвестиционната дейност”, заместник-председател, ръководещ управление “Застрахователен надзор“, и заместник-председател, ръководещ управление “Осигурителен надзор“, на Комисията за финансов надзор.
В програмата са и процедурни правила за предлагане на кандидати за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита от дискриминация, за омбудсман, за двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата.
През изминалата седмица лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че не вижда с кои формации управляващите биха могли да постигнат мнозинство за попълване на регулатори в случаите, когато се изисква конституционно мнозинство.
От опозицията изразиха различни намерения по въпроса. От “Продължаваме промяната-Демократична България” и “Възраждане” заявиха, че ще имат свои кандидати за регулаторите. “Новото начало” и “Морал, единство, чест“ пък обявиха, че няма да участват в процеса по номинации със свои кандидати.
Освен това се очаква депутатите да приемат на първо четене и забраната за продажба и употреба на вейпове в страната.