Еврото падна под 99 американски цента за първи път от близо две десетилетия насам в първата борсова сесия за седмицата. Спирането на доставките на газ от Русия по нейния главен тръбопровод за Европа предизвика опасения относно цените на енергията и икономическия растеж на Стария континент.
Еврото падна до 0,9880 долара в азиатската търговия, което е най-ниското ниво на единната валута от 2002 г. насам. Британската лира също беше под натиск, като удари ново 2.5-годишно дъно при 1,14445 паунда за долар.
Междувременно индексът на долара, който измерва движението на "зелените пари" спрямо кошница от шест основни валути, достигна нов 20-годишен връх от 110,25 пункта.
Русия отмени съботния краен срок за възобновяване на потоците по тръбопровода Северен поток, позовавайки се на теч на петрол в една от турбините. Това съвпадна с обявяването на таван на цените на руския петрол от финансовите министри на държавите от Г-7.
Във Великобритания опасенията на инветситорите са свързани с нарастващите разходи за енергия. Британският външен министър Лиз Тръс каза през уикенда, че ще предприеме незабавни действия за справяне с растящите сметки за енергия и увеличаване на енергийните доставки.
Йената, при 140,38 за долар, беше под натиск близо до 24-годишно дъно. Чувствителният към риск австралийски долар падна с 0,41% и беше близо до седемседмично дъно при $0,6780.
Тази седмица се очакват повишения на лихвите от страна на няколко централни банки. Пазарите оценяват шансаза увеличение на основния лихвен процент на ЕЦБ със 75 базисни пункта на близо 80%, а в Австралия прогнозата е за увеличение от 50 базисни пункта с почти 70% шанс.
В Съединените щати очакванията за увеличение със 75 пункта на основната лихва леко се понижиха след публикуването на данните за работните места в петък, тъй като статистиката съдържаше няколко намека за отслабване на пазара на труда.
В момента фючърсите предполагат около 58% шанс за увеличение на лихвата от страна на Федералния резерв от 75 базисни пункта.