11. „Книга на промените“ („The Book of Change”) от И Чинг
Произходът й е от третото или второто хилядолетие пр.н.е. И Чинг е смятан за оракул, а книгата е един от най-старите класически текстове в Китай. Важността на произведението е значителна – то е послужило за основа на Конфуцианството и Таоизма, а хората и до ден днешен я използват за гадаене и предсказване на съдбата.
12. „Индиценти в живота на робиня“ (“Incidents in the Life of a Slave Girl”) от Хариет А. Джейкъбс
Публикувана през 1861 г. Разказът проследява хронологията на живота на авторката Хариет Джейкъбс като робиня. Тя разглежда проблема със сексуалното насилие, пред който са изправени жените-роби. Въпреки че книгата остава незабелязана по времето на нейното издаване, поради избухването на Гражданската война, значението й се засилва през 70-те и 80-те години на 20 век като важен исторически документ в тази насока.
13. „Джунлгата“ ("The Jungle") от Ъптон Синглер
Публикувана през 1906 г. Книгата изкарва наяве мизерния живот във фабриките в Чикаго – ужасните условия на работа, пред които ежедневно са изправени хората. Авторът написва книгата, за да привлече вниманието към имигрантите в Америка. Тя води до принудително и обстойно правителствено разследване, което в крайна сметка води до приемането на нови закони за храните и условията на труд в САЩ.
Снимка: Commons/Wikimedia
14. „Библията на крал Джеймс“ ("The King James Bible") от крал Джеймс I
Завършена през 1611 г. „Библията на крал Джеймс“ е английски превод на християнската Библия, направен за Англиканската църква в опит да се отрази специфичната структура на новата по това време църква. Първоначално предназначена само за англиканите, книгата оказва влияние и върху други нововъзникнали вероизповедания като Презвитарианството, Баптизмът и английските колонии в новия свят.
15. „Разказ за живота на Фредерик Дъглас“ („Narrative of the Life of Frederick Douglasss“) от Фредерик Дъглас
Публикуван през 1845 г. Това е една от най-известните автобиографии, писани от бивш роб. Книгата документира живота на Дъглас като роб, борещ се за собствената си свобода и за
ужасяващите неща, които е преживял. Изданието е оказало съществено влияние върху американското движение за премахване на смъртното наказание, както и върху политиката на Обединеното кралство и
Ирландия.
16. „За свободата“ („On Liberty”) от Джон Стюарт Мил
Публикувана през 1859 г. Първоначалното намерение на автора е било да напише кратко есе. То обаче се превръща в една от най-известните книги за утилитаризма на обществото и
държавата. В нея Мил набляга на значението на индивида, както и на независимостта от правителството. „За свободата“ продължава да има огромно влияние върху съвременната философия и политическия
свят.
17. „Произход на видовете“ („Origin of the Species”) от Чарлз Дарвин
Публикувана през 1859 г. Чарлз Дарвин прави едно от най-важните научни открития на 19 век – еволюцията. Книгата продължава да има забележително влияние върху модерните научни теории, политика и религия.
18. „Коранът“
Произходът на книгата е между 500 и 600 г. сл.н.е. „Коранът“ е свещената книга на религията ислям, изповядвана от над 1,6 милиона мюсюлмани по света. Тя описва деянията на много пророци и пратеници, като Адам, Ной, Моисей, както и Христос неговите апостоли.
19. „Републиката“ („The Republic”) от Платон
Първа публикация – около 380 г. пр.н.е. „Републиката“ е написана под формата на въпроси и отговори. Най-известната част е тази, в която Платон обсъжда ефекта от образованието и ролята на философа. Книгата продължава да бъде една от най-влиятелните интелектуални творби на философията и политическата теория.
20. „Правата на човека“ („The Rights of Man”) от Томас Пейн
Публикувана през 1791 г. Томас Пейн разглежда кога е допустима политическа революция, извежда най-добрият начин за ограничаване на бедността – чрез програми като за здравеопазване и пенсионни програми. Книгата си остава широко разпространена и днес. Идеите на Пейн са послужили за основа на по-късните освободителни дживения в Ирландия, Шотландия и Уелс.