Нови генетични изследвания показват, че мъжът, който може да се приеме за бащата на всички съвременни мъже, е живял преди около 340 хиляди години, или два пъти по-отдавна, отколкото науката предполагаше досега.
В статия, публикувана в престижното научно списание “Ню сайънтист“, учените от Аризонския университет в Туксон описват изключително рядка Y-хромозома, открита в ДНК-то на Албърт Пери – американец от африкански произход.
От анализа на генетичния код в нея учените достигат до заключението кога евентуално е живял последният общ прародител на всички мъже, след които генетичните пътища на тази половина от
човечеството се разделят.
Едно от възможните обяснения е, че преди стотици хиляди години съвременните хора са се смесили с непознат на науката по-древен представител на вида човек, който впоследствие изчезва. Ако се окаже вярно, то това ще бъде поредната кръстоска между различни видове хоминиди наред с доказаните вече кръстоски между съвременния човек и неандерталците в Близкия изток и с денисовия човек в югоизточна Азия.
До момента генетичните изследвания, направени на хиляди мъже по света, показваха, че техният общ прародител е живял допреди 60-140 хиляди години. Всички мъже, освен Албърт Пери, чиято Y-хромозома изглежда е много по-древна.
По-подробните изследвания на учените показали, че с подобна на Пери хромозома разполагат 11 мъже от село в Камерун. Това откритие може би показва къде е живеел общият баща на всички мъже.
Досегашните разкопки показват, че първите съвременни хора в анатомично отношение се появяват преди около 195 хил. години, което означава че Албърт Пери носи в себе си генетично наследство, което е много по-древно от вида ни, заключават учените.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!