Новината, че професор от престижния американски университет Харвард търси доброволка, която да се превърне в първата жена, износила и родила клонирано неандерталско дете, взриви медиите в понеделник (21 януари). Впоследствие обаче се оказа, че истината стои малко по-различно и че гръмките твърдения на медии като британския „Дейли мейл“, са неверни, съобщава щатският ежедневник „Бостън Хералд“.
По думите на замесения в сензацията генетик проф. Джордж М. Чърч цялата история се оказала "твърде странна и изцяло невярна".
„Истинската история тук е как тези истории проникват (в общественото пространство) и се променят“, твърди пред „Бостън Хералд“ ученият, който е един от авторите на проекта „Човешки геном“ (Genome Project).
В случая Чърч коментира, че става дума за грешка, допусната в интервю с него, публикувано в германското списание „Дер Шпигел“. Редакторите на изданието са изтълкували неправилно думите на Чърч, превръщайки го в истиски д-р Моро - героя на Хърбърт Уелс, който създава странни хибридни животни.
Ученият коментирал, че подобно клониране (на неандерталец) на теория е възможно някой ден. Оттам медията стигнала до заключението, че Чърч търсел активно жена, която да роди дете с гени, извлечени от древни неандерталски кости. Генетикът смята, че лошият превод може би е част от проблема с неразбирането. напълно е възможно разбира се "объркването" да е произтекло от вечното търсене на сензации от страна на медиите.
Чърч твърди, че дори не участва в определянето на ДНК-последователността на неандерталците – проект, който освен всичко друго, помага на учените да разберат дали съвременните хора носят гени на древните си „братовчеди“.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!