Цените на двата основни сорта петрол в петък, 8 март се повишават, възстановявайки се след слабото понижение, регистрирано на предишната сесия.
Фючърсите за месец май за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures към публикуването на данните е на ниво от 83,36 долара за барел, увеличавайки се с 0,42 долара за барел (0,51 %) в сравнение с цената при затваряне на предишната сесия. В четвъртък цената по договорите за този сорт остана непроменена и на ниво от 82,96 долара за барел.
Фючърсите за април за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) се котират на ниво от 79,38 долара за барел, увеличавайки се с 0,45 долара или с 0,57 %. При затваряне на търговията в четвъртък договорите за този сорт завършиха при цена от 78,93 долара за барел.
Пазарът отчита повишеното напрежение в Близкия изток, което все още поражда опасения за доставките, след като атака на хусите срещу търговски кораб в Червено море тази седмица стана причина за смъртни случаи.
Пазарът отчита данните от САЩ, според които запасите от суров петрол в страната са се увеличили с 1,367 милиона барела миналата седмица, което е под прогнозите за увеличение с 2,116 милиона барела. Спад и то повече от очаквания бе отчетен и при запасите от дестилат и бензин. Освен това председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви пред Сената на САЩ в четвъртък, че централната банка е малко по-близо до отмяна на ограничителната политика, тъй като инфлацията се движи устойчиво надолу. Виждането за намаляване на лихвените проценти подкрепя перспективите за глобален ръст, а съответно и търсенето на енергия.
Междувременно спекулациите, че споразумение за прекратяване на огъня между Израел и Хамас може да бъде постигнато по време на свещения месец Рамадан, който започва следващата седмица, може да окаже натиск върху цените на петрола, отбелязват от Trades Economics.
Наблюдателите отчитат също така, че вносът на петрол в Китай през януари-февруари е нараснал с 3,3% в годишно изражение до 10,74 млн. барела на ден, по данни на Главната митническа агенция на страната. През декември този внос е бил от порядъка на 11,39 млн. барела на ден, а динамиката сочи за отслабване на търсенето от втората по мащаб икономика в света, според ING.