ЕК: В България липсва стриктен контрол на бюджетните разходи

23.06.2009 | 16:41
по статията работи: econ.bg
Плоският данък е една от причините за намаляването на бюджетния излишък на България, се казва още в доклад на ЕК
ЕК: В България липсва стриктен контрол на бюджетните разходи

България приключи 2008 година с бюджетен дефицит от 1,5% от брутния вътрешен продукт. През декември 2007 година обаче властите очакваха излишък от 3 на сто. Причината за спада са по-ниските от очакваното данъчни приходи и липсата на стриктен контрол на разходите. Това се посочва в годишния доклад за публичните финанси в ЕС, изготвен от Генералната дирекция по икономика и финансова политика към Европейската комисия.

Влошаването на приходите е резултат от финансовата криза и през последното тримесечие на 2008 година вече има значително понижение на ръста на брутния вътрешен продукт на страната. Въвеждането на т.нар. „плосък данък" в размер на 10% в началото на 2008 година, както и значителното неусвояване на средства от ЕС, също са причината за по-слабите бюджетни приходи, отчитат от ЕК.

От гледна точка на изпълнението на разходите, контролът не е пълен. В средата на 2008 година са приети увеличения на социалните разходи, както и на разходите за инфраструктура. Нещо повече, пенсиите и заплатите в бюджетната сфера бяха увеличени с по-голям процент от предвидения.

През април 2009 година правителството се прицели в излишък от 1,5% от БВП през тази година. Целта беше актуализирана - през декември 2008 година правителството предвиждаше бюджетен дефицит от 3 на сто. Влошените бюджетни приходи станаха причина за променените прогнози.

ЕК се позовава и на по-негативен макроикономически сценарий и прогнозите са за бюджетен дефицит в рамките на 0,5% от БВП. Правителството няма място за маньоври заради големия вътрешен и външен макроикономически дисбаланс и по тази причина правителството не може да предвиди никакви финансови стимули в отговор на икономическата криза. Вместо това фискалната политика на страната е до голяма степен неутрална, насочена към запазване на инвеститорското доверие и запазване на макроикономическата стабилност.

За да може да изпълни бюджетните цели правителството е предвидило т.нар. "90% изпълнение на разходите". Тази стъпка беше предвидена и в Бюджет 2008, но правителството се отказа от нея, припомнят от ЕК.

Прогнозите на ЕК са, че през 2009 година правителствените задължения ще се увеличат до 16% от БВП, спрямо 14,1% през миналата година. През 2010 година обаче ръстът ще бъде само до 17,3% от БВП.

Реалният ръст на БВП ще бъде отрицателен през тази година - в рамките на 1,6%, спрямо +6% през миналата година, показват още прогнозите на ЕК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...