Половината пари на държавните фирми - в една банка

17.05.2010 | 09:16
по статията работи:
"Корпоративна търговска банка" държи общо 408 млн. лв. от свободните пари. Тя е собственост на човек, близък до ДПС и Ирен Кръстева
Половината пари на държавните фирми - в една банка

408 милиона лева, или 48 на сто от свободните пари на държавните фирми, са на депозит в "Корпоративна търговска банка" (КТБ). Това показва справка към 31 март тази година, изготвена от Министерството на финансите.

КТБ е абсолютен шампион по депозити на държавни предприятия, след като вторият трезор в класацията - "СИБанк", държи скромните 80 млн. лв., или 9% от общата сума. Парите в банката първенец са не само най-много. Те се увеличават във времето. В края на миналата година са били 385 милиона лева, или 46 на сто от общата сума.

В същото време КТБ е на девето място сред 30-те банки у нас по активи с 2,21 млрд. лева. Пазарният й дял пък е 3,10 процента.

Най-големите като сума депозити са на фирми от енергетиката. Те отново са в КТБ. Така например Българският енергиен холдинг държи в трезора рекордните 66,8 милиона лева, пише в днешния си брой вестник "Труд".

КТБ, ДПС и "Нова българска медийна група"

Банката, която концентрира все повече държавни средства, е мажоритарна собственост на фирми, свързани с Цветан Василев, който е председател на Надзорния й съвет. Кредитната институция през последните две години финансираше покупката на вестници и телевизии. Така беше създадена "Нова българска медийна група", която е собственик на е "Телеграф", "Монитор", "Политика", "Меридиан мач", "Засада", "Борба", "Уикенд" и др. КТБ е и сред най-големите рекламодател в тези медии, въпреки че те са масови, а тя таргетира корпоративни клиенти. Групата има в портфолиото си и ИПК "Родина", и разпространителски фирми. 

Публична тайна е, че Цветан Василев беше (и все още е) приближен до ДПС, като топлата връзка между банкера и партията на Ахмед Доган се осъществява от Делян Пеевски, който неофициално ръководи медийната група, докато неговата майка Ирена Кръстева официално се води управител, пише вестник Дневник.

Данните от справката потвърждават слуховете, които витаят от известно време - че парите на държавните фирми в голямата си част са концентрирани в една банка. Освен това тези факти подсказват опасни взаимовръзки между власт, опозиция, финансова институция, медии, които би следвало да се разследват.

Какво е било положението в края на миналата година?

Държавните фирми са депозирали общо 856 млн. лв. в банковата система. Те предпочитат основно 18 от общо 30-те банки у нас. Втора по размер на депозираните държавни пари е СИБанк. Трезорът съхранява 80 млн. лв. на държавни фирми. Нейният дял обаче е доста по-малък от този на първенеца КТБ - само 9 %. С по 7 %, или държавен депозит от 61 млн. лв., третото място в класацията споделят "Централна кооперативна" банка и "Уникредит Булбанк". Първи подгласник на челната тройка е "Инвестбанк" с 54 млн. лв. или 6 % от общия депозит на държавните предприятия.

Какво е било положението в края на декември миналата година? Класацията отново се е оглавявала от КТБ, която е държала 385 млн. лв. от държавните пари, или нейният дял е бил 46 %. Следвала е Уникредит Булбанк с 11 %, ЦКБ - 10%, Инвестбанк - 9%. В края на декември на пето място е била Райфайзенбанк, където са били депозирани 7% от парите на държавните фирми.

СИБанк тогава е била чак на 6-о място с 41 млн. лв., или 5 % от парите на големите държавни фирми. В края на миналата година те са складирали в банки общо 842 млн. лв. От сравнението на данните за двата периода става ясно, че държавният бизнес е изтеглил пари от "Уникредит Булбанк", ЦКБ, "Инвестбанк" и "Райфайзенбанк". И така почти двойно повече стават парите в СИБанк. Депозираните пари в отличничката КТБ също нарастват - и като процент, и като сума.

КТБ е девета по активи


"Корпоративна търговска банка" е на девето място по размер на активите, показват най-актуалните данни за състоянието на банковата система. Банката има активи за 2,21 милиарда лева. Първенец е Уникредит Булбанк, чиито активи са за 11,497 милиарда лева.

Следват Банка ДСК (8,68 млрд. лв.), Обединена българска банка (7,945 млрд. лв.), Райфайзенбанк (6,806 млрд. лв.), Юробанк И Еф Джи (6,062 млрд. лв.), Първа инвестиционна банка (4,310 млрд. лв.), Банка Пиреос България (3,558 млрд. лв.), Сосиете Женерал Експресбанк (2,793 млрд. лв.). След КТБ, на 10-о място е Алфа банк-клон София (2,184 млрд. лв.).

Няма правила за избор


Държавните предприятия нямат единни правила за избор на обслужваща банка. Това става ясно от справката. Дружествата с принципал министъра на икономиката, енергетиката и туризма сравняват няколко оферти и гледат кредитния рейтинг. Взимат се предвид и преференциални ставки. Заповед на транспортния министър налага пък предприятията под неговата шапка да сравняват три оферти.

В Министерство на отбраната обаче няма такава заповед. Затова и дружеството "Терем" няма разработени правила за управление на риска. Там гледали предимно кредитния рейтинг.

Министерствата харесват други трезори

 

Министерствата харесват трезори, различни от тези, които са си избрали предприятията на държавата. В повечето случаи шефовете на държавните фирми по своя воля решават коя ще е банката. Правила почти няма. Самите министерства обаче предпочитат да ги обслужват банките с най-голям пазарен дял и активи. Най-често те избират първите три по активи - Уникредит Булбанк (43,8%), Банка ДСК (19,8%), Обединена българска банка (9%). След тях веднага се нареждат държавната Българска банка за развитие (8,5%) и Общинска банка (5,1%).

В тази класация Корпоративна търговска банка е с минималните 0,8 процента от всички депозирани пари на държавните ведомства. На практика под един процент от министерствата и агенциите са предпочели да си държат парите в банката на Цветан Василев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...