Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков е подал оставка пред премиера Бойко Борисов. Информацията беше потвърдена от министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов след заседанието на Министерския съвет, информира Dariknews.bg.
Преди да заеме министерския пост Цветков отговаряше за транспорта в столичната община, когато премиерът Бойко Борисов бе кмет на София. От МТИТС потвърдиха информацията за оставката, като добавиха, че е по лични причини. Оттам съобщиха още, че изявления по темата няма да бъдат правени, информира БНР.
Ивайло Московски е предложен за нов министър
Премиерът Бойко Борисов ще предложи на депутатите да освободят Александър Цветков от поста и на негово място да бъде назначен Ивайло Московски, който в момента е зам.-министърът. Това съобщи впоследствие пресцентърът на МС.
Най-вероятно утре ще бъде обсъдена и гласувана в пленарната зала персоналната
промяна в кабинета. Това съобщи за БТА председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.
Ивайло Московски е роден на 19 юли 1972 година в Плевен. Завършил е бакалавърска степен по специалността "Публични финанси" в УНСС, има степен "Магистър" от Стопанската академия в Свищов, специалност "Финансов мениджмънт", степен магистър.
От 1995-1996 година е инспектор в "София инс". В периода 1999-2002 година е бил член на Надзорния съвет на "Аналитик"АД, председател на Борда на директорите и член на Управителния съвет на "Монтана"АД, търговски директор на "Сата"ООД. В периода 2002 г. - 2003 г. е бил търговски директор на "Балтекс комерс" ЕООД. След това до юли 2009 година е управител на официалното представителство на фирма STOLL - Германия за България.От лятото на 2009 година е заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Реакциите
Парламентарната група на ГЕРБ е изненадана от оставката, която днес е подал министър Цветков. Това стана ясно от думите на зам.-председателя на групата Валентин Николов пред журналисти в парламента. От управляващата партия смятат, че Цветков е бил добър министър, защото е направил дълбоки реформи в застъпения от него нереформиран ресор - в системите на НКЖИ, БДЖ, летищата.
Виждаме, че схемите му вече работят, каза Николов. Той допълни, че не е редно да коментира личните мотиви, с които Цветков е подал оставката си. В заключение депутатът от ГЕРБ благодари за работата му на Цветков, предаде БТА.
На редовното заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ във вторник вечерта Борисов е казал, че ще има оставка на транспортния министър Александър Цветков, разказаха участници в заседанието.
Лобистки интереси в ГЕРБ са причина за подадена оставка от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. Това коментира депутатът от "Коалиция за България" и негов предшественик на поста Петър Мутафчиев.
Пред журналисти в парламента Мутафчиев коментира, че оставката е чаквана и означава, че е имало натиск над Цветков.
Явно лобистките интереси в сферата на транспорта в това правителството доведоха до това секторът да забави реализацията на политиките, включително по оперативните програми, и да няма стабилност в самото ръководство на министерството и да бъде освободен в един момент министърът на транспорта, посочи "червеният" депутат. Той даде пример с проекта за изграждане на карго терминал на летище София и на жп линията Пловдив - Бургас.
Попитан дали оставката на министър Цветков ще се отрази върху работата по транспортните проекти, Мутафчиев каза, че по принцип проектите по Оперативна програма "Транспорт" и по ИСПА са изостанали през последната година и половина. Той даде примерсъс спряната работа по ж.п. линията Пловдив-Свиленград и добави, че МТИТС има сериозен екип, който, ако се активизира, може да се ускори дейността по европроектите, предаде БТА.
Оставката на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията е закъсняла, тъй като заради лошото управление на БДЖ се натрупаха огромни дългове. Това заяви съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров, помолен да коментира оставката на Цветков.
Според "синия" лидермотивите на Цветков да се оттегли от поста не са лични. Допускаме, че има натиск от премиера Борисов и от министъра на финансите заради огромните дългове в железниците, а Симеон Дянков се опитва да крепи бюджета, каза Димитров. Нещата в БДЖ се забатачиха, нямаше реформи, допълни още той.
По думите на Димитров оставката на Цветков не е изненада. Той добави, че по-скоро е изненада фактът, че все още министърът на земеделието и храните не е подал оставка.
Оставката на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков за нас е напълно изненадваща. Това каза пред Агенция "Фокус" Миролюб Столарски, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ).
Транспортният сектор е работил добре с министъра в оставка. По отношение на наследника на Александър Цветков, председателят на БАСАТ каза, че очаква първо да се проведе среща между транспортния сектор и новия министър.
Първо, трябва да се видим, да поговорим, за да стане ясно дали той ще поеме ангажиментите, които Александър Цветков пое към нас. Тези ангажименти са поети и от премиера Борисов, и от министъра на финансите Дянков, и от регионалния министър Плевнелиев. Имаме 4 неща, за които сме се разбрали и те трябва да изпълнят в кратък срок, обясни още Столарски.
Смяната на Цветков беше "предсказана" ден по-рано от лидера на РЗС Яне Янев, който обяви, че с поста си ще се разделят и земеделският министър Мирослав Найденов и редица зам.-министри, пише Мediapool.bg.
Кой е Александър Цветков - успехи и провали
Александър Цветков беше одобрен от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в кабинета на Бойко Борисов на 27 юли 2009 година. Преди да стане министър Цветков бе заместник-кмет по транспорта на столицата от март 2008 г. до юли 2009 година. В периода 2006-2008 година е бил директор на дирекция "Транспортна инфраструктура" в Столична община. От 1994 до 2005 година Александър Цветков е работил в Главно управление "Пътища", преобразувано в Изпълнителна агенция "Пътища".
Припомняме ви, че доскорошният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията получи една от най-ниските оценки по време на вътрешното оценяване в ГЕРБ. Той се нареди на четвърто място отзад-напред след Мирослав Найденов, Трайчо Трайков и Нона Караджова.
Сред основните постижения на доскорошния министър бяха посочени въведените тавани на такисметровите превози и заемът от Световната банка за БДЖ, който я спасява от фалит.
Сред основните минуси бяха посочени закъснелите европроектите за модернизация на жп линиите. Първият търг за жп линията Пловдив-Бургас бе спрян от самия Цветков заради оплаквания в ЕК от фирми, участвали в конкурса. В крайна сметка проектът тръгна миналата седмица.
В същия Закон за автомобилните превози, с който се слага таван на такситата, обаче бе пробвано да се вкара текст, който елиминираше автобусните превози от малките населени места до големите градове. След редица публикации в пресата текстът отпадна.