Гърция срина европейските индекси

01.11.2011 | 15:26
по статията работи:
Пазарите реагираха отрицателно на намерението на Гърция да поиска референдум за втория спасителен план
Гърция срина европейските индекси

Новината, че гръцкото правителство ще поиска референдум за втория спасителен план за страната хвърли европейските пазари в паника.

Към 15:00 часа българско време британският индекс FTSE 100 отчете спад от 2.26% (при 2.9 на сто по-рано през деня), понижението на германския DAX достигна 5.51% (при 3.71% по-рано днес), а френският CAC 40 загуби малко над 5 на сто от стойността си (при 2.96% в предиобедните часове).

Най-значителни бяха спадовете в цените на продаваните дялове от банки - акциите на Credit Agricole се обезцениха с 11.5%, тези на Societe Generale с 14.4, тези на BNP Paribas - с 10.5%, а на Barclays - с 9.3 на сто, информира BBC. Подобна беше картината и в Гърция, където акциите на Piraeus Bank загубиха 17% от стойността си, на Alpha Bank - 13 на сто, а на Националната банка на Гърция почти с 11 на сто.

Индексът Stoxx Europe 600 загуби 3.2%, а общата европейска валута - 1.2 на сто и достигна стойност от 1.3692 за един долар.

Негативната вълна в Европа се усети и на азиатските пазари - японският индекс Nikkei 225 се понижи с 1.7% в края на приключилата вече сесия във вторник, а хонконгският Hang Seng отчете спад от около 2.5 на сто.

Цената на петрола също беше повлияна негативно от новините, идващи от Гърция. Преди началото на търговията в Ню Йорк декемврийските контракти за сорта "Брент" в Лондон поевтиняха с 1.7 на сто до 1.90 долара при цена от 107.66 долара за барел.

Мненията за действията на гръцкото правителство и неговият лидер са разнопосочни. Според едни решението на премиера Георгиос Папандреу е ненужно и заплашва да предизвика сериозна турбуленция на пазарите в следващите седмици. Очаква се в петък да бъде гласуван вотът на доверие, който премиерът внесе днес в парламента. Лидерът на Консервативната партия Антонис Самарас определи провеждането на предсрочни избори като "необходимост", тъй като еврочленството на Гърция е под въпрос.

Други определят решението на Папандреу като правилно. Според тях местните хора най-вероятно ще се произнесат отрицателно по въпроса. Впоследствие балканската държава ще бъде извадена от еврозоната, макар че Общността не разполага с правна възможност да предприеме подобни стъпки. Най-близкото по възможност контра действие е временно замразяване на някои от правата, които се полагат на Гърция като страна-член, информира електронното издание на DailyMail.

Припомня се мнението на икономиста Нуриел Рубини, според когото решението от миналата седмица е "грабеж", който ще намали дълга на Гърция в далеч по-малки стойности, отколкото страната се нуждае.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...