Новината, че гръцкото правителство ще поиска референдум за втория спасителен план за страната хвърли европейските пазари в паника.
Към 15:00 часа българско време британският индекс FTSE 100 отчете спад от 2.26% (при 2.9 на сто по-рано през деня), понижението на германския DAX достигна 5.51% (при 3.71% по-рано днес), а френският CAC 40 загуби малко над 5 на сто от стойността си (при 2.96% в предиобедните часове).
Най-значителни бяха спадовете в цените на продаваните дялове от банки - акциите на Credit Agricole се обезцениха с 11.5%, тези на Societe Generale с 14.4, тези на BNP Paribas - с 10.5%, а на Barclays - с 9.3 на сто, информира BBC. Подобна беше картината и в Гърция, където акциите на Piraeus Bank загубиха 17% от стойността си, на Alpha Bank - 13 на сто, а на Националната банка на Гърция почти с 11 на сто.
Индексът Stoxx Europe 600 загуби 3.2%, а общата европейска валута - 1.2 на сто и достигна стойност от 1.3692 за един долар.
Негативната вълна в Европа се усети и на азиатските пазари - японският индекс Nikkei 225 се понижи с 1.7% в края на приключилата вече сесия във вторник, а хонконгският Hang Seng отчете спад от около 2.5 на сто.
Цената на петрола също беше повлияна негативно от новините, идващи от Гърция. Преди началото на търговията в Ню Йорк декемврийските контракти за сорта "Брент" в Лондон поевтиняха с 1.7 на сто до 1.90 долара при цена от 107.66 долара за барел.
Мненията за действията на гръцкото правителство и неговият лидер са разнопосочни. Според едни решението на премиера Георгиос Папандреу е ненужно и заплашва да предизвика сериозна турбуленция на пазарите в следващите седмици. Очаква се в петък да бъде гласуван вотът на доверие, който премиерът внесе днес в парламента. Лидерът на Консервативната партия Антонис Самарас определи провеждането на предсрочни избори като "необходимост", тъй като еврочленството на Гърция е под въпрос.
Други определят решението на Папандреу като правилно. Според тях местните хора най-вероятно ще се произнесат отрицателно по въпроса. Впоследствие балканската държава ще бъде извадена от еврозоната, макар че Общността не разполага с правна възможност да предприеме подобни стъпки. Най-близкото по възможност контра действие е временно замразяване на някои от правата, които се полагат на Гърция като страна-член, информира електронното издание на DailyMail.
Припомня се мнението на икономиста Нуриел Рубини, според когото решението от миналата седмица е "грабеж", който ще намали дълга на Гърция в далеч по-малки стойности, отколкото страната се нуждае.