*Информацията е актуализирана към 19:10 часа
Президентът Георги Първанов най-вероятно ще наложи вето върху текстовете от закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2012 г., които касаят увеличаването на пенсионната възраст. Това стана ясно от думи на лидерите на КТ "Подкрепа" и КНСБ Константин Тренчев и Пламен Димитров след срещата им с държавния глава, която се проведе по тяхна молба, предаде БТА.
"Президентът Георги Първанов счете нашите мотиви за основателни, аргументирани и ще упражни своето конституционно право на вето върху тази част от закона", каза Тренчев.
Той допълни, че се очаква днес в късния следобед или най-късно в понеделник президентът да се произнесе. Впоследствие държавният глава наистина се произнесе: "Президентът Георги Първанов ще наложи вето върху закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2012 г. в близките дни", съобщиха от прессекретариата на държавния глава. "В момента президентът и неговият екип подготвят мотивите за връщане на закона, които са в няколко посоки - по същество на приетите промени, по процедурата на внасянето и одобряването на предложенията и по фискалния ефект от тяхното прилагане", се посочва в съобщението.
Синдикатите са поискали още държавният глава да излезе със становище и позиция по продължаващия конфликт в БДЖ и по отношение на заплахите, които стачката в железниците генерира за националната сигурност.
Синдикатите обсъждат провеждането на допълнителни протестни действия във връзка с промените в пенсионната реформа, в това число и гражданско неподчинение. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров след срещата с държавния глава. Няма различия между двата синдиката, подчерта Димитров.
След преодоляване на евентуално вето на президента от страна на мнозинството в парламента, синдикатите ще преценят какви точно действия да предприемат и кога – дали в деня на гласуване на ветото или след това. По думите на лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, сред юридическите среди се обсъжда, че има нарушение на конституционните правила и процедури. Право на депутатите е да сезират Конституционния съд за начина, по който тези промени се правят, каза Тренчев, цитиран от Агенция "Фокус".
На заседанието си в четвъртък парламентът одобри повишаването на пенсионната възраст с по 4 месеца от началото на 2012 г. до достигане на 63-годишна възраст на жените и 65-годишна възраст за мъжете.
Ден по-рано двата синдиката съобщиха, че обсъждат евентуални протести заради пенсионната реформа и проблемите в БДЖ. От КНСБ пък изпратиха писмо до депутатите, в което ги помолиха да не гласуват пенсионната реформа и заедно да измислят по-добър вариант. КНСБ и КТ "Подкрепа” вече проведоха многохиляден митинг срещу пенсионната реформа на 30 ноември.