Заявленията за сформиране на групи за иновации в земеделието са три пъти над заделения бюджет

11.02.2025 | 11:30
по статията работи: econ.bg
При изключителен интерес приключи приемът на заявления за подпомагане сформирането на оперативни групи, насочени към реализация на новаторски проекти в България, в рамките на Европейското партньорство за иновации
Заявленията за сформиране на групи за иновации в земеделието са три пъти над заделения бюджет
Снимка: под лиценза на creative commons

При изключителен интерес приключи приемът на заявления за подпомагане сформирането на оперативни групи, насочени към реализация на новаторски проекти в България, в рамките на Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост (EIP AGRI). Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на земеделието и храните.

Подадени са общо 118 заявления за подпомагане, базирани на интерактивен иновационен модел, които подлежат на обработка. Те са със заявена финансова помощ в размер на над 3.094 млн. лева, при определен бюджет за приема в размер на 1.95 млн. лева. В подадените проекти обединяват усилия над 200 земеделски стопани, учени и преподаватели от 25 института към ССА/БАН и аграрни университети в страната, 9 преработвателни предприятия, 18 браншови организация и ЮЛНЦ в сферата на опазване на околната среда, както и 49 съветника и екипи от Национална служба за съвети в земеделието.

Сред проблемите, чието решение ще се търси с подадените проекти с потенциал за иновации, са смъртността при пчелите, причинена от акара „Varroa destructor“, борбата с черната златка (Capnodis tenebrionis L.) и брашнеста мана по овошките, възстановяването на почвите, разрушени от пожари, коригирането на почвената киселинност, мастити при кравите и др.

В представените проекти се предвижда прилагане на различни технологии като например за мрамориране на говеждо месо, изпитване на ефективността на различни противомразови техники в овощарството, приложение на LoraWan, Lidar и IoT технологии в селското и горско стопанство, дистанционна неинвазивна диагностика, базирана на инфрачервена термография за диагоностициране на заболявания при животните.

Проектите предвиждат прилагане на нови модели на производство, свързани с изчисляване на карбоновия отпечатък, роботизация в оранжерийното производство, решения за логистика при млечното животновъдство и други.

Съгласно условията за кандидатстване, водещите партньори могат да започнат изпълнението на предвидените дейности по проекта след подаване на заявлението за подпомагане в СЕУ, като продължителността може да бъде до 12 месеца, считано от датата на сключване на договорите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Оценката на подадените заявления стартира в кратки срокове, за да се гарантира навременното изпълнение на проектите и сформирането на оперативни групи, които да представят своите готови проекти през есента, когато е предвиден и прием във втора стъпка по интервенцията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.02   660 г. пр.н.е. – Първият японски император се възкача на престола – денят се определя като начало на японската държава и се чества като национален...