"Витошка" поевтиня

03.08.2012 | 12:25
по статията работи: Елица Елефтерова
Наемите на най-популярната търговска улица в столицата падат значително. "5-то авеню" в Ню Йорк все още е най-скъпата локация в света
"Витошка" поевтиня
Снимка: Econ.bg

Един от булевардите, станали символ на модерния Запад по време на т.нар. демократичен преход у нас - столичния бул. “Витоша”, който преди кризата беше един от най-скъпите на Балканите, днес се е превърнал в бледа сянка на отминалата си слава. Дори и сега, ако се разходите по сенчестия булевард, ще забележите наред с новоотворените кафенета и много затворени магазини.

Истината е, че кризата се отрази почти пагубно на търговския булевард, който вече е сред тези с най-ниски наеми за търговски площи и в Европа като цяло, и на Балканския полуостров в частност.

Цените на наемите средно за месец там са 59,49 долара, което е намаление от 38,5% спрямо година по-рано, сочи доклад на имотните консултанти от Colliers International. Показателен за това колко са ниски наемите на “Витошка” е фактът, че в албанската столица Тирана например, търговската улица "Myslym Shyri" държи наеми от порядъка на 67 долара, като сумата е паднала с 10% спрямо миналата година.

В съседна Румъния букурещката търговска улица "Magheru" предлага още по-скъпи наеми - 112 долара за месец. В Белград, Сърбия, на улица "Kneza Mihaila" цените са дори по-високи - 163,58 долара.

Съвсем естествено в гръцката столица Атина наемите на търговската улица "Ermou" са едни от най-високите не само за Балканите, но и за цяла Източна Европа - 223 долара. Тези от търговската улица "Abdi Ipekçi, Nişantaşı" пък в най-големия турски град Истанбул са на върха на регионалната класация с цени от порядъка на 334 долара за месечен наем.  

Като цяло в Източна Европа наемите достигат и до 500 долара, като обаче най-често са около 200 и под 150 далара.

В световен мащаб наемните нива на най-предпочитаните търговски дестинации следват по-различна тенденция - те продължават да отчитат нарастване въпреки икономическата несигурност.

"5-то авеню" в Ню Йорк запазва първо място като най-скъпа търговска локация в света. Сред първите десет са още "Медисън авеню", три улици в Хонг Конг, както и няколко в градовете Лондон, Париж, Цюрих, Милано и Сидни.

Средните наемни цени в четири от десетте търговски центъра са нараснали с повече от 30% на годишна база, измерено в местна валута.

Продължаващото намаляване на потреблението се отразява на приходите на търговците и предполага запазването им на същите нива през идващата година, прогнозират анализаторите. В същото време липсата на достатъчно висококачествени търговски локации в най-търсените глобални дестинации се превръща във все по-актуалено предизвикателство.

На световно ниво държавите, които влязоха първи в рецесията през 2007-2008 г., са по-добре позиционирани от икономическа гледна точка – Австралия, Канада, някои части на Източна Европа – те отчитат по-висок процент ръст или задържане на наемите в сравнение с тези, които по-бавно излизат от рецесията.

Има обаче и някои основни търговски улици, където търсенето на търговски площи надхвърля предлагането, особено в Китай и регионите Европа, Среден Изток и Африка.

Проучването включва 129 първокласни локации, сред които 51 отчитат повишение на средните наемни цени на годишна база, 49 са без промяна, а 24 отбелязват спад. За 5 липсват сравними данни.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...