"Време е британците да имат своята дума"

23.01.2013 | 11:40
по статията работи: Петя Бързилска
Днес премиерът Дейвид Камерън ще обяви провеждането на референдум за членството на страната в ЕС
"Време е британците да имат своята дума"

Днес британският премиер Дейвид Камерън трябва да обяви провеждането на референдум за членството на Великобритания в Европейския съюз. С това той ще позволи на британците да решат дали страната трябва да остане част от Съюза или не, пише агенция „Блумбърг“.

"Време е британците да имат своята дума“. Това, според съобщението изпратено от неговия пресцентър, ще каже Камерън по време на речта си в Лондон. "Време е да решим този европейски въпрос в британската политика“, ще заяви още британският министър-председател. По думите на Камерън, ако през 2015 г. бъде избрано консервативно правителство, то ще преговаря за преразглеждане на отношенията с Брюксел, преди да бъде насрочено общественото допитване.

Националният вот трябва да се проведе до края на 2017 г.

В момента Камерън е поставен под натиск от депутатите в неговата Консервативна партия, които настояват за не толкова тесни връзки с ЕС. Някои от тях дори искат най-скорошно излизане на Лондон от Съюза.

Същевременно лидерите на Европейския съюз отказаха да се съгласят с предоговаряне на условията, по които Великобритания е влязла в Общността. Коалиционният партньор на консерваторите – Либералдемократическата партия, както и опозиционната Лейбъристка партия също се противопоставят на излизането. Либералдемократите и лейбърситите заявяват, че с това Камерън излага на риск доверието на инвеститорите и ролята на Лондон като финансов център.

САЩ също изрази тревога от евентуалното прекратяване на европейското членство на Лондон. От Вашингтон заявиха, че имат интерес Великобритания да продължи да бъде член на ЕС.

В момента най-голямото препятствие за Камерън са изборите през 2015 г. Социологическите проучвания показват, че торите (Консервативната партия) губят позиции заради антиевропейски настроената политическа група „Британска партия на независимостта“. Засега консерваторите изостават от лейбъристите с около 10%.

Днешната реч на Камерън ще се опита да реши 30-годишния европейски проблем на Консервативната партия. Премиерът се поддаде на исканията на няколко от най-големите евроскептици от неговата партия, фокусирайки се върху излизането на Лондон от ЕС. Той обаче не отговори на исканията на някои депутати за незабавно напускане на Съюза.

"Един вот днес, където трябва да се избира между съществуващото положение и напускането, ще бъде напълно грешен избор“, ще заяви днес Камерън. "Грешно е да се иска от хората да решат дали да останем или да си тръгнем преди да сме имали шанса да определим правилно отношенията си“, ще допълни британският премиер.

"Ние имахме много чудесни министър-председатели. Те водеха своите партии и не ги следваха, заяви бизнес говорителят на радио BBC Radio 4 Чука Умуна. "Това ще създаде четири години на несигурност. Международните компании, които търсят европейски център (за своята дейност, бел. авт.), ще избягат от Великобритания след това“, смята специалистът.

Коментарите на Камерън са в противоречие на неговия предшественик Маргарет Тачър, която през 1988 г. в Брюксел заяви, че "нашето бъдеще е в Европа“.

"Европейските интереси трябва винаги да са най-важни“, заяви миналата седмица президентът на Съвета на ЕС Херман ван Ромпой. "Европейският съюз не означава само вземане предвид на националните интереси“, каза още той.

Според това, което Камерън ще каже в речта си обаче, задълбочаващата се интеграция на 17-те страни от еврозоната и търсенето на конкурентоспособност на световно ниво предизвиква „фундаметални въпроси“ за природата на членството на Лондон.

"Ако не се изправим срещу тези предизвикателства, опасността е, че Европа ще се провали и британците ще се насочат към излизане“, се очаква да каже Камерън в речта си. "Не искам това да се случи. Искам Европейският съюз да успее. И искам взаимоотношенията между Англия и ЕС да ни накарат да останем“, ще каже още той.

Лондон кандидатства за членство в ЕС през 1960 г., а страната става част от Съюза през 1973 г.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...