Автор на статията за Econ.bg: Филип Петков ( f.petkov@gmail.com )
Принципното несъгласие с бъдещо правителство, управлявано от Дмитрий Медведев, беше причина за оставката на руския министър на финансите Алексей Кудрин. При този сценарий Кудрин в никакъв случай не е губещият. Министърът беше уволнен от Медведев на 27 септември по предложение на премиера Владимир Путин.
Противоречията между финансовия министър на Руската федерация Алексей Кудрин и президента Дмитрий Медведев получиха публичност на 24 септември. Управляващата партия „Единна Русия" обяви, че Владимир Путин ще бъде кандидат за президент през 2012 г.
По предварителни прогнози шансът да не бъде избран Путин е незначителен. В такъв случай глава на правителството ще се окаже считаният за негов политически ученик Дмитрий Медведев.
Кудрин категорично обяви, че не желае да бъде част от правителство, оглавявано от него. В отговор Медведев посъветва Кудрин да подаде оставка до края на понеделник, както и стана. Повод за открития конфликт станаха разходите за военни цели, за чието повишение настояваше Медведев.
Според водещи руски икономисти ексминистърът определено не е победеният. Зад оттеглянето му най-вероятно се крият планове за други важни длъжности в страната, като най-често се спряга директорското място в руската централна банка. Това е пост с достатъчен международен престиж и влияние, които ще бъдат естествено развитие на кариерата на финансиста.
Спекулации дори поставяха Кудрин начело на следващото правителство на „Единна Русия", докато Путин е президент, отбелязва руската редакция на RFE/RL. От друга страна с оставката си Кудрин заяви предаността към кръговете около Путин, което ще бъде щедро възнаградено според правилата на руската политика, отбелязват наблюдатели.
Кудрин спечели доверието на Запада, от което Русия имаше категорична полза. Той е и най-дълго действалият финансов министър в държавите от групата Г8. В управлението си се отличаваше като финансист с принципи, дисциплина и умерена консервативност, с широк принос за икономическия напредък на Русия в периода 2000 - 2008 г.
Управляващият елит не крие симпатиите си към бившия министър. В него те откриват енергичния мениджър за модернизация на страната и оптимизиране на държавния апарат - проект, който Медведев не управлява достатъчно успешно.