15 млрд. евро помощ от Брюксел - за какво ще ги ползваме?

11.11.2013 | 16:55
по статията работи: Ростислава Иванова
Ръководителите на европейските оперативни програми отчетоха пълно усвояване на средствата за тази година

Евросредства за рециклиране на боклук

Построяването на депа за съхранение на отпадъци вече няма да е приоритет. Усилията и финансирането от ЕС ще са насочени към предотвратяване  на замърсяването на околната среда от вредното въздействие на отпадъците чрез насърчаване на дейностите за преработка, рециклиране, разделно събиране и прекратяване на вредните методи за депониране на открити бунища. Европарите ще се насочват към подобряване на инсталациите за отпадъци на национално и регионално ниво. Бенефициентите по проекти за третиране на отпадъците ще са с по-широк обхват, за да бъдат икономически устойчиви и да се самоиздържат.

Третият вариант на стратегията за опазване на биоразнообразието и управление на териториите от програма "Натура 2000" е качена на сайта на МОСВ за обществено допитване, каза Крумова и призова повече хора да я прочетат и да дадат препоръки. Тя обърна внимание върху връзката между икономическо развитие и опазването на природата, които ще са водещи във всички програми през следващия програмен период. Кандидатите по проекти от "Натура 2000" ще са от всички възможни структури, ангажирани активно по опазването на видовете.

Ще се подобри животът на над 2 млн. души в градовете

Обсегът на бенефициентите по ОП "Региони  в растеж" обаче се свива, каза Снежина Славчева, директор на Главна дирекция "Програмиране Регионалното развитие" в ресорното министерство и ръководител на оперативната програма. Бенефициенти ще са общините, само 5 министерства и Агенция "Пътна инфраструктура".

Инвестициите са насочени към 8 приоритетни оси - устойчиво интегрирано градско развитие на 67 по-големи градове у нас, повишаване на енергийната ефективност на 548 жилищни и 272 административни сгради, цялостно подобряване на градската среда, интергиран градски транспорт, социална и културна среда, регионална образователна инфраструктура, здравна и социална инфраструктура, деинституциализация на деца и възрастни, превенция на риска от свлачища и др. С евросредства ще бъдат обновени и 35 културно образователни обекти за 116 000 деца, 360 нови домове за деинституциализация на деца и възрастни, 97 680 ще бъдат извадени от социалните. В резултат на реализирани проекти за възстановяване на културно историческото наследство, пък се очаква страната да привлече 2,8 млн. туристи в градовете.

Вторият вариант на програма "Региони в развитие" от месец май неформално е съгласуван с ЕК и през октомври е изпратен и трети последен вариант, становище по който се очаква до дни. И  досегашната програма "Регионално развитие" няма да загуби средства от ЕС, стана ясно още.

Страната ще усвои 100% и договореното финансиране по Оперативна програма "Иновации и конкурентноспособност", отчете на свой ред Ели Милушева, която ръководи програмата и е директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентноспособност" в министерството на икономиката и енергетиката. Приоритетите в нея ще предприемачество, експортен и производствен потенциал, зелена и ефективна икономика и др.

6% повече висшисти до 2020 г.

Оперативна програма "Наука и  образование за интелигентен растеж" е изцяло нов инструмент през следващия  финансов период на ЕС. Тук мерките  и парите на ЕС и държавните средства ще бъдат много повече от когато и да било и ще бъдат насочени пряко към деца, ученици, студенти, докторанти и учени. България си е поставила много амбициозна цел, следвайки опита на Финландия, Холандия и Чехия, заяви директорът на Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" в министерството на образованието и науката Стоян Цонев. И посочи, че от качественото изпълнение на тази програма, ще зависи и реализацията на останалите, тъй като е насоченакъм постигане на интелигентен икономически растеж чрез подобряване на уменията и квалификацията в цялата образователна система.

По първата ос "Научни изследвания и технологично развитие" задачата е да се създаде образователна среда за активно социално приобщаване, образование и учене през целия живот. Целта пък е създаване на приложна наука, а делът на БВП от наука и иновации да достигне 1,5%, при 0,5% в момента. В резултат на прилагане на мерките завършилите висше образование до 35-годишна възраст, с придобити умения в бъдеща професия и бизнес, трябва да се увеличат от сегашните 30% на 36% при заложена в ЕС 40%.

Приоритетно ще се инвестира в по-добро качество на университетското образование и в подкрепа на бизнеса, за да го стимулират да изпраща служители да учат. Предвиждат се и финансови инструменти за следване под формата на евростипендии в приоритетнти области, студентско кредитиране и гъвкави модели на обучение.

Отказалите се от училище ще намалеят с 13%

Делът на незавършилите средно образование  от сегашните 25% до 2020 г. трябва да падне  до 11%. Цонев изрази увереност, че България не е далече от тази цел, а даже може да бъде и преизпълнена. В рамките на еврофинансирането държавата ще предприеме засилено целодневно обучение, подкрепа за извъкласните и училищни дейности, за да стане училището много по-привлекателно място, от което учениците да бягат. За първи път се предвиждат средства за гъвкаво обучение на децата с изявени дарби, изоставащите с материала, от малцинствените групи, както и на децата със специални потребности. За тях с европари ще бъде изградена подходяща среда, в която да се развиват.

Е-карти за идентичност ще намалят бюрокрацията

Всеки българин е бил поне няколко пъти жертва на бюрокрацията на администрацията, а някои при определени обстоятелства  стават дори клиенти на съдебната  система заради чиновнически грешки. Това пък заяви при представяне на новата Оперативна програма "Добро управление" началникът на отдел "Структурни мерки за европейски структурни и инвестиционни фондове" към Министерски съвет Александър Йоловски. Самият той призна, че също наскоро се е сблъскал трудности от административен характер, когато е бил командирован за няколко месеца на работа в друга държавна структура. Поне два дни е загубил, за да уреди документите си.

С помощта на европейско финансиране всеки български гражданин ще получи електронна карта за идентичност, за да става бързо административното обслужване и да не се допускат грешки, за които да плащат хората. Така в пълна конфиденциалност на личните данни ще попълваме документи без да висим по гишетата, обясни  Йоловски.

Програма "Добро управление" цели да направи администрацията активна, резултатна, оперативна и прозрачна. Трябва да повиши в пъти качеството на предоставените услуги на гражданите и бизнес. Тя ще усъвършенства дейността на съдебната система, като целта е независимо, справедливо и бързо правораздаване. "Добро управление" ще отговаря за ефективно поддържане на системата за управление на средствата от европейските социални и инвестиционни фондове и ще подобри информираността на обществото да използва възможностите на тези фондове.

Завеждаме дело от разстояние с електронен подпис

Предвижда се структурата на администрацията  да стане много опростена чрез децентрализация и въвеждане  на е-управление като се залага на намаляване на обслужващите ни чиновници. В съдебната  система ще бъде въведено електронно правосъдие чрез електронен подпис, за да може всеки да заведе гражданско и административно дело по електронен път без значение в кой град живее.

За управлението на средствата от фондовете в рамките на тази програма ще се насърчават дейности за уеднаквяване на практиките в общини, държавни учреждения, министерства и др., тъй като в момента навсякъде са различни, подчерта Йоловски. Бенефициенти по нея ще са централната, областнатата, и общинската администрация, структурата на съдебната система и неправителствените организации. 234 общини досега са ползвали помощ по старите програми "Административен капацитет" и "Техническа помощ" от ЕС, но с въвеждането на електронно управление ще бъдат

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...