Aко Швеция и Германия бяха американски щати, те щяха да са сред най-бедните

31.10.2015 | 13:22
по статията работи: econ.bg
Социалната държава не прави населението по-богато
Aко Швеция и Германия бяха американски щати, те щяха да са сред най-бедните
Снимка: Sxc.hu

Битката за предполагаемия успех на европейската социална държава продължава. Много страни от Стария континент, например Швеция, имат репутация на богати държави въпреки силно регулираните си икономики и високите данъци. Затова мнозина приемат, че останалата част на Европа е малко или много хомогенна, макар и малко по-бедна от Швеция. Но ако разгледаме внимателно данните ще видим много по-различна картина, според която медианното семейство в САЩ има по-високи средни приходи от почти всички европейски държави, с изключение на 3 от тях.

По-зле от Мисисипи?

Миналата година започна дебат относно това дали Великобритания трябва да се сравнява с отделните щати в САЩ. В списанието UK Spectator Фрейзър Нелсън коментира: „Защо Великобритания е по-бедна от всички щати на САЩ, с изключение на Мисисипи?“ Седмица по-късно, списание TIME отвърна със статия, озаглавена: „Не, Великобритания не е по-бедна от Алабама.“ Авторът ѝ, Дан Стюърт, обясни, че, да, Великобритания е по-бедна от много щати, но определено не е по-бедна от всички.

Основната грешка на статията в Spectator e, че като измерител на богатството се сравнява брутния вътрешен продукт на глава от населението. Критиците от TIME, както и други автори, правилно посочват, че ако някой анализира бедността в различни страни БВП не е най-добрият индикатор. Първо, БВП на глава от населението лесно може да се повиши от малък брой изключително богати индивиди. Все пак, то представлява просто БВП, разделен на броя граждани на съответната страна. По този начин индикаторът скрива действителните резултати за медианното семейство в страната. Освен това е по-добре да се придържаме към медианни стойности и да избягваме осредняването, ако искаме да избегнем екстремните стойности, които могат да променят радикално данните за изследвания обект.

Същата критика е приложена и към изследването на шведските икономисти Фредерик Бергстрьом и Робърт Гидехаг от 2007 г., чиито изследвания показват, че Швеция е по-бедна от повечето американски щати.

Изследването на Бергстрьом и Гидехаг е детайлно, но в основата му са данните за БВП на глава от населението, затова може би ще е полезно да разгледаме данните за медианното семейство, като по този начин ще можем по-детайлно да видим разликата в доходите и покупателната способност на отделните домакинства:

Графика 1: Медианни приходи в САЩ спрямо страните от ОИСР

 


Медианните приходи за САЩ са отбелязани в червено. Вляво от тях са другите страни от Организацията за икономическо сътрдуничество и развитие, а вдясно – отделните щати в САЩ. В данните за приходите са включени данъците и социалните придобивки (например „социалните помощи“ и субсидираното от държавата здравеопазване). Покупателната способност е коригирана и отчита разликите в стандарта на живот в различните държави.

Тъй като Швеция е нещо като „обетована земя“ за социалистите, нека сравним първо нея. Откриваме, че ако изведнъж държавата стане част от САЩ, тя ще е по-богата от едва 12 щата, предвид медианните приходи от 27 167 долара на домакинствата в северноевропейската страна.

Медианните жителите на щати като Колорадо (35 830 долара), Масачузец (37 626 долара), Вирджиния (39 291 долара), Вашингтон (36 343 долара) и Юта (36 036 долара) имат значително по-високи приходи от шведите. С изключение на Люксембург (приходи на медианното домакинство 38 502 долара), Норвегия (35 528 долара) и Швейцария (35 083 долара), нито една от посочените европейски държави няма да се класира като щат с високи приходи, ако магически САЩ ги асимилира. Всъщност много от тях са по-бедни от Мисисипи – най-бедният щат в САЩ. 

Медианните приходи в Мисисипи (23 017 долара) са по-високи от тези в 18 държави от ОИСР. В Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Япония, Южна Корея, Полша, Португалия, Словения, Испания и Обединеното кралството медианните приходи не надвишават 23 000 долара, което ги прави по-бедни от всеки един щат на САЩ. Не е изненадващо, че най-бедните членки на ОИСР (Чили, Мексико и Турция) имат много по-ниски медианни приходи от Мисисипи.

Гражданите на Германия, двигателят на Европейския съюз и еврозоната, имат по-високи медианни приходи (25 528 долара) от едва 9 американски щата. Финландия (с медианни приходи от 25 730 долара) се класира на същата позиция, а медианните граждани на Франция (медианните приходи там възлизат на 24 233 долара) са по-бедни и от германците, и от финландците. В по-добра ситуация е Дания, която изпреварва 13 американски щата.

 От друга страна, Австралия (с медианни приходи от 29 875 долара), Австрия (28 735 долара) и Канада (28 288 долара) биха били в средата на класацията на американските щати.

Трябва да коригираме данните според различната покупателна способност в отделните щати

Но данните за САЩ са твърде консервативни. Сравняваме страните от ОИСР с американските щати въз основа на единна национална покупателна способност във всички щати. Вече включихме данните за жизнения стандарт в калкулацията (използвайки паритета на покупателната способност или ППС), но все пак САЩ е много по-голяма от всички разглеждани държави, затова трябва да отчетем и регионалните различия между щатите в нея. Ако използваме данните за реалните приходи въз основа на жизнения стандарт ще открием, че действителната покупателна способност дори на най-бедните щати е даже още по-висока, отколкото видяхме по-горе.

Посредством данните за регионалния паритет на цените можем да сравним цената на живота в различните щати. Новата графика ще изглежда така:

Графика 2: Сравнение между САЩ и страните от ОИСР по медианни приходи.  


Вече виждаме, че вариацията между медианните приходи в различните щати е доста по-малка. Това не е нелогично, тъй като в щатите с ниски медианни приходи цената на живот също е много ниска. Същевременно много от щатите с високи медианни приходи имат и по-висока цена на живот.

След като изчислихме разликите в цената на живот, вече виждаме, че Мисисипи, с медианни приходи от 26 517 долара, не е най-бедният щат. На негово място в дъното на класацията попада Ню Йорк, с медианни приходи от 26 152 долара. Така вече имаме по-реалистична представа за покупателната способност в отделните американски щати. Новата калкулация ни помага да сравняваме по-акуратно щатите с отделните държави от ОИСР, в много от които цената на живота е по-висока от Южна и Западна Америка. След като пресметнахме колко евтино се живее в щати като Тенеси, Флорида и Кентъки откриваме, че жителите им имат много по-високи медианни приходи от шведите (цената на живота в Швеция е с 30% по-висока от тази в САЩ) и жителите на повечето страни от ОИСР.

След като взехме предвид цената на живота в отделните щати на САЩ виждаме, че медианните приходи в Швеция са по-високи от тези в само 6 щата: Арканзас, Луизиана, Мисисипи, Ню Мексико, Ню Йорк и Северна Каролина.

Откриваме още, че жителите на Германия са по-бедни от жителите във всеки един американски щат. Медианните приходи в Германия са 25 528 долара, а тези във Великобритания – 21 033 долара, което прави жителите ѝ дори още по-бедни спрямо жителите на Мисисипи, чиито медианен приход е 26 517 долара.

Същевременно медианните приходи в Колорадо (25 059 долара) са почти идентични с тези в Швейцария, която става по-бедна от десет нови щата: Кънектикът, Айова, Мериленд, Минесота, Ню Хемпшир, Северна и Южна Дакота, Юта, Вирджиния и Вашингтон. Люксембург (38 502 долара) от друга страна е по-богата от почти всички щати, с изключение на Ню Хемпшир (39 034 долара).

Този анализ не бива да ни изненадва. Според данните на самата ОИСР (в които се вземат предвид данъците и социалните помощи) гражданите на САЩ имат по-висок медианен разполагаем доход от всички страни, с изключение на едва 3 от тях. В това отношение Швеция, както и Финландия и Дания, се подреждат по-ниско от САЩ.

Методи и данни

В началото използвахме „медианния разполагаем доход“ – измерител, разработен от ОИСР, за да могат да се сравняват отделните членки на организацията. В измерителя се включват данъците и социалните придобивки.

След това коригирахме данните за паритета на покупателната способност, посредством индекса на Световната банка. Така вече видяхме къде се подреди САЩ в сравнение с другите страни от ОИСР.

Но, за да сравним отделните щати, трябва да намерим метод, чрез който да ги направим сравними. ОИСР не измерва показателите във всеки един щат, затова използвахме данните за медианните приходи за периода 2012-13 г., предоставени от Бюрото за ценза. Те са значително по-високи от данните на ОИСР поради ред причини. Всъщност данните на ОИСР са едва 59% от стойността на тези, предоставени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Медианните приходи добър начин за измерване ли са на богатството ли са? Може би, но във всеки случай това е метриката, използвана от ОИСР и УНИЦЕФ

Статията е публикувана от Mises Institute.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...