EK: Вътрешното търсене в България - двигател на възстановяването

22.02.2013 | 14:20
по статията работи: Петя Бързилска
БВП на България ще достигне 1,4 през 2013 г., се казва в анализа на Европейската комисия
EK: Вътрешното търсене в България - двигател на възстановяването

Брутният вътрешен продукт на България се очаква да достигне 1,4% през 2013 г. и да нарасне допълнително до 2% през 2014 г. Това показват изнесените днес прогнози на Европейската комисия.

Институцията смята, че досегашният модел да растеж ще продължи, като вътрешното търсене ще бъде двигател на възстановяването. То ще бъде подкрепено от като цяло стабилната икономическа обстановка и сравнително силните публични финанси, които ще поддържат потребителското доверие. Очаква се потреблението на домакинствата да нарасне допълнително през 2013 и 2014 г., което предполага продължаващо нарастване на реалните доходи и постепенно възстановяване на доверието на потребителите, казват от ЕК.

Същевременно износът ще продължи да оказва негативно влияние върху растежа на икономиката през 2013 г. Тази тенденция ще продължи и през 2014 г., но с по-малко въздействие.

Що се отнася до структурата на експорта, според прогнозите на ЕК, той ще спечели от очакваното постепенно възстановяване на европейските пазари през 2013-2014 г. Същевременно се очаква по-бърз растеж на вноса вследствие на съживяването на инвестициите и потреблението на домакинствата. През 2014 г. България ще отчете търговски дефицит от 2%, смятат от ЕК.

Комисията прогнозира нарастване на инфлацията в рамките на 2,6% през 2013 г. и 2,7% през следващата година. Безработицата ще бъде в рамките на 12,2% за текущата и ще падне до 11,9 на сто през 2014 г.

Въпреки скромния растеж на БВП пазарът на труда остана след със спад на заетостта от 4% през 2011 г. и почти 2% през 2012, коментират от Европейската комисия. Институцията прогнозира слабо възстановяване на пазара на труда през 2013 г. и 2014 г.

В публикуваните днес прогнози на Комисията се казва, че финансовият сектор ще допринесе положително за растежа. Данни за банковия сектор, публикувани през последните дни, показват продължаване на тенденцията за спад на лихвите, както по депозитите, така и по кредитите. Очаква се това да доведе до слаб растеж на кредитите и да подкрепи инвестициите в управлението, заявяват от ЕК.

Прогнозира се леко увеличение на фискалния дефицит в рамките на 1,3% от БВП през 2013 г. спрямо 1% през 2012. През 2014 г. обаче той оново ще падне до 1%. Макар положителните тенденции за доходите да продължат през 2013 г., през текущата година разходите също ще нарастват с по-голям темп. Според Комисията най-значителните разходи в бюджета за 2013 г. са свързани с увеличаването на пенсиите с 9,3% от 1 април тази година, както и с увеличението на някои други социални разходи, на заплатите в определени професии и на разходите по европейските структурни фондове.

По отношение на дълга се очаква той да намалее до 17,1% от БВП през 2013 спрямо 18,9% през миналата година, и леко да се покачи до 17,3% през следващата 2014 г.

Прогнозите на ЕК за безработица, БВП и инфлация съвпадат с тези, публикувани в началото на ноември миналата година.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...