Добивът на шистов газ може да подпомогне световната икономика с до 2,7 трилиона долара до 2035 година, сочи анализ на консултантската компания PricewaterhouseCoopers (PwC). Обемът на този вид енергиен ресурс може да достигне до 12% от общата горивна продукция в света, или до близо 14 милиона барела дневно. Цената на петрола пък може да се намали с до 40% вследствие на шистовия газ, допълва корпорацията.
Добивът на шистов газ обаче все още е между чука и наковалнята, с много специалисти, пропагандиращи неговите ползи, и други, които сочат към опасностите за природата и живеещите около добивните райони.
PricewaterhouseCoopers изтъква и че шистовият газ ще доведе до икономически растеж до 3,7%, което е еквивалентът на добавяне на допълнителна икономика с размера на Великобритания към световния оборот.
Освен типичните критики към добива на шистов газ, анализаторите предупреждават и за различни облаги за отделните страни. Така например сегашните главни доставчици на газ и петрол – Русия и Близкият изток, може да се окажат сериозни губещи в дългосрочен план, освен ако не разработят своите находища изрядно.
Миналия месец Китай също засили добива на шистов газ в страната, като даде права за експлоатация на общо 19 находища на 16 компании. Азиатската страна има нужда от енергийно освежаване поради нарастващото потребление от страна на гражданите, което съвсем наскоро я направи и най-големия консуматор на енергия в света.
В редица страни обаче се наблюдаваха широки граждански движения, обявили се против добива на горивото. Поне за момента технологията не гарантира безпроблемност и чистота спрямо природния баланс според тях.