АФП: България променя законодателството си заради чакалнята за еврозоната

06.02.2020 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Правилата на ERM2 предвиждат централната банка на България да разрешава колебанията на валутата до 15 % над или под централния курс
АФП: България променя законодателството си заради чакалнята за еврозоната
Снимка: под лиценза на creative commons

Българският парламент прие промени в закона за централната банка на страната, които да позволят присъединяването на България към чакалнята на еврозоната, се казва в репортаж на Франс прес от София.

Агенцията припомня, че от 1999 г. България е във валутен борд, ръководен от МВФ, който привързва лева към еврото с фиксиран курс от 1.95583.

Балканската страна иска да се присъедини към механизма за обменни курсове ERM2, известен като „чакалня” към еврозоната, със същия курс още през април, заяви финансовият министър Владислав Горанов.

Правилата на ERM2 предвиждат централната банка на България да разрешава колебанията на валутата до 15 % над или под централния курс.

Гласуваните днес промени ще позволят на централната банка да оперира на тази основа.

Докато България е в ERM2, централният курс лев-евро ще бъде договорен с Европейската централна банка, страните-членки на еврозоната и Дания, предвиждат промените.

Най-бедната държава-членка на ЕС ще трябва да остане най-малко две години в механизма, преди да може да се присъедини към еврозоната.

„Този задължителен текст премахва последната пречка за влизането на България в евро чакалнята в края на април”, смята икономистът Петър Ганев от софийския Институт за пазарна икономика.

Миналия месец ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че присъединяването на страната към еврото „до 2023 г. е напълно възможно”.

Противоречивите тълкувания на законовите изменения предизвикаха спекулации относно евентуална девалвация на лева преди приемането на еврото.

Българите все още имат горчиви спомени за най-лошата банкова и финансова криза в страната през 1996-1997 г., когато 14 банки фалираха, а инфлацията нарасна до 300 %.

Валутният борд, ръководен от МВФ, и фиксираният курс помогнаха на страната да контролира хиперинфлацията и да поддържа един от най-ниските коефициенти на дълг в ЕС – 19,9 % от БВП в края на 2019 г.

За да успокои българите, миналата седмица парламентът прие резолюция, според която ще позволи присъединяване към еврото само при сегашния курс от 1.95583 лева. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...