Биофермерите ще получат 103 млн. евро от ЕС до 2020 г.

06.04.2014 | 14:40
по статията работи: Ростислава Иванова
Производителите на сертифицирани органични продукти ще могат да кандидатстват по други мерки в ПРСР и за компенсаторни плащания
Много и строги изисквания към кандидатите за субсидии

Подмярката в старата програма беше насочена към подпомагане на биологичното растениевъдство и пчеларство. Това ще продължи и през следващите 7 години, но в допълнение към тях се предвижда и подпомагане на биологично отглеждане на едър и дребен рогат добитък, съобщиха от МЗХ.

В рамките на Мярка 11 ще се изпълняват две подмерки: Плащания за преминаване към биологично земеделие за хектар и Плащания за поддържане на биологичното земеделие на хектар.

По тази мярка, освен сертифицираните биоферми, ще се подпомагат и стопанствата в период на преход, за да преминат за необходимия срок от пет стопански години от конвенционално към биопроизводство. Бенефициенти по Мярка 11 пък ще са земеделски стопани - физически и юридически лица, регистрирани като земеделски производители, а също и еднолични търговци, които продават сертифицирана биопродукция.

Изискванията към биопчеларите и биоживотновъдите е да фигурират в системата за идентификация на животните. Бенефициентите биоживотновъди пък трябва да притежават минимум 0,5 хектара земеделска земя, за да кандидатстват за подпомагане. Биопчеларите трябва да отглеждат минимум 20 пчелни семейства, а биоживотновъдите да притежават минимум 0,5 хектара пасища и ливади и поне 1 биологично сертифицирано животно – крава, бивол, овца или коза.

Кандидатите за подпомагане поемат ангажимент да прилагат методите на биологично производство за период от 5 последователни години. Те са задължени да спазват еврорегламента от 2007 г., според който:

Да имат сключен договор с контролиращо лице за биопроизводство, който също е сертифициран от МЗХ, за съответствие с правилата на това производство;

До края на 5-годишния период поне веднъж кандидатът да е получил сертификат за съответствие на произведената от него растителна или животинска продукция;

До края на втората година от 5-годишния период да е преминал обучение за биоземеделие и агроекология;

Бенефициентите получават допълнително плащане за биоживотновъдство на хектар в съответствие с броя на отглежданите животни при спазване на съотношението на отглежданите в стопанството площи с биологични фуражи, ливади и пасища в съотношение.

Допълнителни възможности за компенсаторно подпомагане

Освен по Мярка 11 биопроизводителите имат право и на помпомагане по други мерки, по т.нар. комбиниране на дейности. Такива са всички дейности по Мярка 10. „Агроекология и климат” с изключение на „Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност“.

 

Подпомагането се предоставя под формата на годишни плащания на хектар, както следва:

по 600 евро/ха – за едногодишни култури;

по 900 евро/ха – за многогодишни култури;

по 450 евро/ха – за друг начин на земеползване.

 

Освен това биопроизводителите имат право и на годишни компенсаторни плащания. Размерът им се изчислява по специална методология според добива от културите, или прираста на животните, производствените цени и цената на труда. Компенсаторното плащане се определя на база на разликите в допълнителните разходи и пропуснатите приходи при биологичния начин на отглеждане на културите или животните, сравнени с конвенционалния начин.

При биологичното растениевъдство размерът на плащанията се определя за 5 групи култури – обработваема земя (фуражи), постоянни пасища, трайни насаждения (овощни култури и лозя), медицински и ароматни култури, зеленчуци (включително и оранжерийно производство).

При биопчеларството размерът на компенсаторното плащане се изчислява на база допълнителни приходи и допълнителни разходи. Допълнителните разходи са за – хранене на пчелно семейство с мед вместо със захар, разходи за контрол и сертифициране, по-скъпи лекарства и дезинфектанти. Допълнителния приход се формира възоснова на по-високата цена на биологичния мед. При биоживотновъдството компенсаторното плащане се формира на база допълнителни разходи, които фермерите изразходват при отглеждането на животните си по биологичен метод. Допълнителните разходи са за специфични условия за отглеждане на животните, разходи за хомеопатични препарати и др. Допълнителният приход се формира възснова на по-високата цена на биологичното месо.

При биостопанствата в преход пък нивата на плащане се изчисляват на същата база, като се има предвид, че продуктите в прехода не могат да се продават като биологични. За тях е включен процент на компенсация между 55-60%.

 

За подпомагане могат да кандидатстват сертифизираните производители на абсолютно всички продукти от растителен и животински произход в България.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...