Биткойнът консумира повече електроенергия от цели държави

18.02.2021 | 12:30
по статията работи: econ.bg
Криптовалутата биткойн консумира повече енергия, отколкото Нова Зеландия и Белгия взети заедно и по този начин вреди на околната среда и климата
Биткойнът консумира повече електроенергия от цели държави
Снимка: под лиценза на creative commons

Ако четете този текст, използвате електричество. Същото важи и за всяко търсене, имейл или снимка на Google, съхранени в облака. Колкото по-цифров става животът ни, толкова повече електроенергия ни е необходима, за да захранваме този начин на живот. Има обаче едно цифрово нещо, което консумира много електричество – биткойн.

Това се потвърждава от проучване в университета в Кеймбридж. Според него, огромните сървърни ферми зад криптовалутата консумират повече електроенергия за една година от Холандия, страна с над 17 милиона души. И с покачването на стойността на биткойните до над 50 000 долара (41 000 евро), нуждата от електричество се увеличава.

Привържениците на биткойн казват, че е добре, тъй като създава изцяло нова финансова система без намеса на правителството. Освен това, казват те, добивът на злато или печатането на пари също води до разходи за производство, транспорт и безопасно съхранение. Трябва да се добави, че днешната финансова система с нейните цифрови платформи и офиси също използва много енергия.

Колко енергия се нуждае от биткойн?

Безспорни стойности е трудно да се дадат поради сложния характер на изчисленията. В началото на 2017 г. биткойнът използваше 6,6 терават-часа енергия годишно. През октомври 2020 г. тя се увеличи до 67 теравата. Сега, няколко месеца по-късно, потреблението се е удвоило до 121 теравата, твърдят изследователи от Кеймбридж. Това е потреблението на електроенергия, което би било достатъчно за 700 години работа на университета.

Според същите изчисления, ако биткойнът беше държава, само 30 други страни биха използвали повече електричество. Това би надхвърлило годишните нужди от електрозахранване на ОАЕ, Холандия, Филипините, Белгия, Австрия или Израел.

Холандският икономист Алекс де Врис изчислява малко по-консервативно и изчислява, че биткойнът използва 77 теравата енергия годишно. Той също така наблюдава ситуацията от години и публикува изследванията си върху индекса на потребление на енергия на Биткойн.

Днес всички центрове за данни в световен мащаб - тези, които работят с Big Tech, облака, Интернет и настоящата финансова система - се нуждаят от около 200 тераватчаса електроенергия годишно, каза Де Врис. "В момента биткойн мрежата харчи около половината от тази сума", каза той.

През 2018 г. една биткойн транзакция имаше същия енергиен отпечатък като 80 000 транзакции с кредитни карти. Сега една биткойн транзакция използва електричество като 453 000 транзакции с кредитни карти, според Digikonomist, уебсайт, посветен на разкриването на страничните ефекти на дигиталните тенденции.

Защо биткойнът изобщо се нуждае от енергия?

Биткойнът е виртуална криптовалута. По същество това означава, че се управлява от масивна компютърна мрежа peer-to-peer. Тази мрежа се състои от всички участници, които имат определен софтуер - Bitcoin-Client. Няма централен сървър за управление. Всички транзакции се документират с блокчейн. Всички в мрежата получават копие и всички копия са свързани помежду си. Това трябва да предотврати манипулация на системата.

Всеки може да стане част от мрежата, просто трябва да имате мощен компютър, направен за тази цел. Колкото по-мощен е компютърът, толкова по-добре. Тези компютри решават все по-трудни математически задачи, за да поддържат всичко в движение и да „копаят“ нови биткойни. Машините трябва да се държат на хладно, за да се избегне прегряване.

Хората, които работят на тези компютри, често наричани миньори, не получават заплащане сами, но имат шанс да бъдат възнаградени с биткойни. Колкото повече изчислителна мощ имат, толкова по-големи са шансовете им да получат нещо. Когато цената на биткойните се повиши, това го прави по-привлекателно да се инвестира в повече технологии. Това е спирала, която се покачва с добавянето на повече компютри.

"Колкото по-висока е цената, толкова повече миньори ще спечелят и толкова по-голям стимул да добавите повече машини към мрежата", каза Де Врис. Има стимули за миньорите в зависимост от това колко биткойн се използва. „Тъй като мрежата може да обработва само пет транзакции в секунда, използването на биткойн бързо става по-скъпо, в зависимост от това колко хора се опитват да го направят“, каза още той. „Като се има предвид, че таксите за транзакции важат и за миньорите, това допълнително увеличава доходите и съответно потреблението на енергия от миньорите.

Къде се намират биткойн миньорите?

В момента над 65% от биткойн миньорите са в Китай, следвани от САЩ и Русия с по около 7%, казват изследователи от Кеймбридж.

"В Китай те могат да получат евтина хидроенергия през лятото и евтина топлинна енергия през зимата", каза Де Врис. „Но тъй като те трябва да се преместят в Китай в зависимост от сезона, за да се възползват максимално от това, напоследък набира популярност други страни, като Иран и Казахстан“.

Критиците казват, че това е голям проблем. Много страни имат нестабилни електрически мрежи, а някои не могат да се справят с нарастващите нужди от електроенергия заради биткойните. През януари иранското правителство обвини майнинга на биткойни за прекъсване на електрозахранването в страната. На всичкото отгоре цялото това производство на електроенергия има огромен отпечатък от CO2.

Биткойнът е значително по-малко вреден за околната среда, отколкото автомобилите или индустрията, но все още много биткойн миньори поради такива екологични проблеми се установяват там, където има евтина електроенергия от вода, вместо от въглища.

В допълнение към биткойните има и други криптовалути, които се нуждаят от енергия. Заедно те са похарчили около половината от електроенергията, консумирана за биткойни миналата година. Някои от тях имат същата техника на добив като биткойн, докато други използват алтернативи, при които процесът на създаване на блок зависи от богатството, а не от мощта на компютъра.

„Теоретично подобна модификация може да бъде внедрена и в биткойн“, каза де Врис. Това би намалило необходимостта от използване на специализиран хардуер за добив, спестило енергия и би намалило електрическите отпадъци.

Оцени статията:
2.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....