България и Румъния са на път да се провалят на най-важния си изпит

13.07.2012 | 17:40
по статията работи: Петър Чернев
Влизането на двете страни в Шенген е на път да бъде замразено за неопределено време, коментира EurActive
България и Румъния са на път да се провалят на най-важния си изпит

България и Румъния са път да се провалят на най-важния си изпит от приемането си в Европейския съюз (ЕС) до момента. Това се очаква да се случи със следващия доклад на Европейската комисия (ЕК), който ще дава оценка за петгодишното членство на двете страни в Общността, информира сайтът EurActive.

Според портала нито една от двете страни не може да очаква много (и като брой, и като сила) новини.

В България твърденията за връзки на членове на правителството с организираната престъпност стават все по-силни.

Материалът на EurActive припомня за вчерашното уволнение на председателя на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова. Цитиран е премиерът Бойко Борисов, според когото случаят е „провокация“, подкопаваща усилията на правителството му да подобри международния облик на България.

Същевременно се изтъква, че лидерът на ГЕРБ призна пред блогъри, че се е обаждал до директора на Агенция „Митници“ за покойния шеф на бирената фабрика „Леденика“ Михаил Михов – Мишо Бирата. Разговорът станал в отговор на обаждане на президента Георги Първанов (2002-2012 г.). В него обаче премиерът не бил ходатайствал за Мишо Бирата и изтегляне на митничари от фабриката за пиво.

Скандалът избухна през януари 2011 година, когато вестник “Галерия” публикува стенограма на телефонния разговор между Борисов и Танов. В него премиерът казва по повод митническа проверка: "Поех ангажимент да не го закачам Мишо Бирата...". Впоследствие през месец март миналата година 47-годишният Михов беше открит мъртъв. През месец май тази година почина и вдовицата му.   

Според непотвърдени информации Европейската комисия е изключително разтревожена от изтеклите записи, в които се чува как премиерът на България нарежда да бъде организирана „защита“ от проверки на бизнесмен. Говорителят на ЕК Марк Грей призна, че в Брюксел следят внимателно скандала. Трудно обаче било да се определи дали записите са истински или не.

От една страна Румъния е изправена пред безпрецедентни критики, които са насочени към някои от действията на новото правителство в страната. То се опитва да свали от власт дясноцентристкия президент Траян Бъсеску.

Миналата седмица парламентът на страната подкрепи решението. Според конституцията предстои референдум, на който румънците ще гласуват за или против президента. За да бъде отстранен държавният глава, се изисква мнозинството румънци да изразят своето съгласие с това предложение. Допитването ще се проведе на 29 юли тази година.

Междувременно премиерът Виктор Понта пренебрегна решението на Конституционния съд, според което той не може да представлява страната на срещата на ЕС. В началото на месец юли беше издадено друго постановление (което беше подкрепено от кабинета). В него беше записано, че не е задължително да се търси мнението на Конституционния съд, когато става въпрс решение на парламента.

Новият министър-председател също така замени националния омбудсман, съдиите, които попадат в Конституционния съд, както и още няколко високопоставени ръководители. От Германия дори се чуха гласове Румъния да бъде наказана за нарушаване на член 7 от Лисабонския договор. Ако страната бъде призната за виновна по това обвинение, тя може да загуби правото си на глас в Европейския съвет.

Лидерът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев заяви, че тя подкрепя Виктор Понта. Същевременно бившият премиер на България отправи критика към Европейската народна партия (ЕНП). Последните използвали таблоиден език и прилагали двоен стандарт. Беше припомнено как най-голямата партия в Европейския парламент е оставила без коментар приетите от управляващата партия в Унгария закони, за които също се говореше, че нарушават демокрацията.

Самият премиер на Румъния се опита да успокои европейските лидери, заявявайки, че страната му няма да се превърне в нов повод за притеснение за партньорите й на Стария континет.

Според Станишев няма опасност двете държави да бъдат спрени отново от членство в Шенген заради политическите проблеми в Румъния. Той допълни, че балканските държави са постигнали изискванията, записани в критерии за приемане.

Очаква се приемането в Шенген на България и Румъния да е една от темите, които ще бъдат засегнати в докладите за напредъка на двете страни в сферата на правосъдието и вътрешните работи. Ако се съди по някои от направените напоследък коментари на някои политици, влизането в зоната за свободно пътуване на двете страни ще бъде замразено. За неопределено време, завършва EurActive.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...