Влиянието на цените на суровия петрол, петролните продукти и природния газ върху търговското салдо и текущата сметка на платежния баланс

27.01.2004 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Януари – ноември 2003 г.

Суровият петрол и природният газ формират 16.2% от вноса, а петролните продукти съответно 5.9% от износа на България за 2002 г., поради което промените на техните цени се отразяват на търговското салдо и на текущата сметка на платежния баланс. Факторите, които оказват влияние върху изменението на разходите за внос на суров петрол и природен газ и на приходите от износ на петролни продукти през 2003 г. спрямо 2002 г. са: първо, разликата между цените през двата периода, и второ, изменението на физическите обеми на техния внос и износ.

Средната цена на суровия петрол Брент на международните пазари за периода януари – ноември 2003 г. се увеличи с 16.6% (до 28.75 щ.д. за барел) спрямо средната цена за съответния период на 2002 г. (24.65 щ. д. за барел), а средната цена на внасяния в страната суров петрол – с 13.3%. Нарасна и средната цена на внасяния в страната природен газ, като за периода януари – ноември 2003 г. тя бе с 19.2% по-висока от средната за същия период на 2002 г.*

По данни от митническите декларации през периода януари – ноември 2003 г. са внесени с 200.4 хил. тона (4.2%) повече суров петрол в сравнение със същия период на 2002 г., докато внесените количества природен газ намаляват с 4.9%.

От повишаването на цените на суровия петрол разходите за внос са по-големи със 113.9 млн. щ.д., а поради по-големите внесени количества разходите нарастват с 36.2 млн. щ.д. В резултат на това общите разходи на България за внос на суров петрол са по-високи със 150.1 млн.щ.д.

В резултат на ръста на цените на природния газ разходите за внос се увеличават с 45.2 млн.щ.д., а в резултат на по-малките внесени обеми – намаляват с 12.5 млн. щ. д. В резултат на това общите разходи на България за внос на природен газ (fob) са по-високи с 32.7 млн. щ. д.

В резултат на действието на цените на суровия петрол, петролните продукти и природния газ, търговското салдо за периода януари – ноември 2003 г. се влошава с 82.8 млн. щ. д., а текущата сметка – с 90.0 млн. щ. д. Елиминирайки влиянието на цените, износът (fob) би следвало да нараства с 29.3% (при отчетени 30.8%), а вносът – с 35.3% (при отчетени 37.7%).

Отчетният период на т. г. бе съпътстван както с нарастване на цените на суровия петрол, петролните продукти и природния газ измерени в щатски долари (основната валута при тези транзакции), но също и с поскъпване на еврото спрямо щатския долар. В резултат средната цена на внасяния в страната суров петрол измерена в евро намаля с 4.5%, а тази на природния газ – с 0.6%. Поради това ефектът на променените цени на тези продукти върху данните на външната търговия и платежния баланс бе ограничен, като по-високите приходи от износа на петролни продукти бе съчетан с по-ниски разходи за внос на суров петрол и природен газ. В резултат на съвместното влияние на цените и валутните курсове търговският баланс в евро се подобрява с 55.1 млн. евро, а текущата сметка – с 59.0 млн. евро.

*Измененията на цените на внасяните в страната суров петрол и природен газ са изчислени на база на данни от митническите декларации.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.10   1531 г. – Швейцарският реформатор Улрих Цвингли загива в битка при Капел по време на втората война на религиозна основа между швейцарските протестантски и католически...