"Не бива да изключваме голяма коалиция при съставянето на правителство. Когато има криза... не е невъзможно", каза икономистът Георги Ангелов пред "БНР". "Преди съставянето на правителство политическите партии трябва да направят стъпки назад, за да работи едно правителство".
Най-опасната конфигурация е да няма стабилно правителство. В много случаи в други страни след изборите борбите продължават, като трябва правителството да се насочи към пазара на труда, а не към идеологически борби.
По традиция предизборните обещания са много щедри. Бюджетът има възможност да поеме това, което сега е заложено в закона, но не може да се очаква да се намерят пари за големи проекти, без да се преструктурират и без да се реформират неефективните сектори, коментира експертът.
Същевременно според икономистите от Института за икономическа политика (ИИП) Драгомир Белчев и Николай Нешев, дали коментар за Econ.bg, евентуална невъзможност за съставяне на правителство не би следвало да се отрази върху фискалната стабилност на страната.
По думите на социолога Юлиян Павлов пред Econ.bg правителството с ГЕРБ се отхвърля като възможност. Според него това, което може да се очаква сега, е дали няма да бъде създадено програмно правителство, в което БСП може да участва. Само с ДПС това очевидно няма да може да стане, затова вероятно ще се търси вероятно подкрепа на още няколко депутати от “Атака” примерно.
Според социолога проф. Михаил Мирчев новото правителство ще се задържи около два-три месеца. "Партиите, които спечелиха, всъщност са губещи", коментира той в Сутрешния блок на телевизия "България он еър".
Професорът обясни, че резултатите показват, че ГЕРБ губят около 600 хиляди гласа, ДПС около 300-350 хиляди, спрямо последните избори. „Атака“ също губят, а ако следващата седмица не бъде елиминиран Цветан Цветанов, популярността на ГЕРБ ще продължи да намалява.
"За да се ориентираме в резултатите от изборите трябва да се борави не с проценти, а с реален брой гласове“, допълни още професор Мирчев. Според него малките партии не са успели да влязат в парламента, тъй като на политическият пазар е имало силно търсене и слабо предлагане.