Годишен доклад за 2007 г. на Омбудсмана на Република България
На 4 юни 2008 г. Омбудсманът на Република България Гиньо Ганев представи пред Народното събрание Годишния си доклад за 2007 г. В него се съдържат изводи и препоръки за по-добро управление в полза на гражданите.
Всеки има право да иска по-добра администрация и по-добро управление, отбеляза Гиньо Ганев пред народните представители, цитиран от БТА и БНР. Според него случаи на неприлагане на принципите на доброто управление се срещат в цялата йерархия на администрацията - централна и местна. Общият брой на жалбите и сигналите, постъпили при омбудсмана е 6431, като 3367 от тях - през 2007 г.
В доклада се посочва необходимостта от децентрализация на властта. Според него дистанцията между хората и държавните органи води до отдалечаването на хората от участието им в управлението.
Докладът засяга правата на човека и неговото здраве, правата на детето. Отбелязва се, че към институцията на омбудсмана е създаден Обществен съвет за правата на детето. Сред важните теми в доклада са местата за лишаване от свобода на непълнолетни. Правени са проверки в Дома за непълнолетни девойки към затвора в Сливен и в Поправителния дом за младежи в Бойчиновци. Много проверки по жалби на граждани са извършени във връзка с правото на гражданите за чиста околна среда.
Според омбудсмана липсва съгласуваност в действията на различни държавни органи при предоставяне на концесии и осъществяване на контрол върху добива на подземни богатства.
Важна част от доклада е посветена на проблемите, свързани с потреблението на обществени услуги. Налице са непрекъснати оплаквания от граждани, от етажни собствености, свързани с услугите на топлофикационните дружества. Продължават да постъпват и много жалби на граждани от фонд "Републиканска пътна инфраструктура" във връзка с неизпълнение на влезли в сила решения на Върховния административен съд.
Общата констатация на омбудсмана е, че държавните и общинските органи и техните администрации, към които е отправил конкретни искания и препоръки, по правило се съобразяват с направените предложения. Има и примери за липса на отзивчивост към препоръките.
Омбудсманът има три препоръки във връзка с борбата с корупцията. Едната е да се създадат етични кодекси на депутати и общински съветници, на кметове и на служителите от цялата йерархия на властта, които да създадат механизми за предотвратяване на конфликт на интереси при управлението на обществени ресурси и да се предвидят ефективни санкции. Втората препоръка е да има ясни правила за изваждане на светло и за ограничаване на политическия лобизъм, а третата - да се създадат правила за финансиране на партиите и за честното провеждане на изборите.
Пълния текст на Годишния доклад за 2007 г. на Националния омбудсман (в PDF-формат) ще откриете тук.