На 9 септември 2009 г. Световната банка (СБ) представи седмото издание на редовния си годишен доклад "Да правиш бизнес" (Doing Business 2010: Реформиране в трудни времена).
България улесни започването на стопанска дейност като намали размера на задължителния минимален капитал на 21% от брутния национален доход на глава от населението и повиши ефективността на търговския регистър. Интегрираният електронен имотен регистър, предоставящ он-лайн достъп до информация за имотното състояние и кадастъра съкрати сроковете за регистрация на собствеността. Благодарение на тези реформи България запазва постиженията си във формирането на благоприятна бизнес среда и заема 44-то място в глобалната класация на доклада, посочват от Световната банка.
В годината, която се оказа рекордна за целия свят в провеждането на регулаторната реформа, регионът на Източна Европа и Централна Азия е лидер сред останалите региони по темп на провеждане на реформите. Doing Business 2010: Реформиране в трудни времена констатира, че 26 от 27-те икономики в региона са реформирали бизнес регулациите си с цел създаване на повече възможности за местните фирми.
В световен мащаб съгласно доклада рекордните 131 от общо 183 включени в проучването икономики са реформирали бизнес регулациите си в периода между юни 2008 г. и май 2009 г.
Регионът е бил най-активен в целия свят в реформиране на своите правни режими на несъстоятелност и облекчаване на достъпа до кредитиране. Шест икономики са подобрили режимите си на несъстоятелност: Албания, Естония, Литва, Полша, Русия и Таджикистан. Седем са реформирали своите информационни системи за кредитиране: Армения, Азербайджан, Латвия, БЮР Македония, Сърбия, Таджикистан и Турция. Киргизката република и Полша са укрепили законово правата на кредитополучателите и кредиторите.
Тази година Руанда е реформатор номер едно в света. Четири са новите страни сред 10-те най-големи реформатори в света: Либерия, Обединени Арабски Емирства, Таджикистан и Молдова. Останалите, освен Руанда, включват Египет, Беларус, БЮР Македония, Киргизката република и Колумбия.
Докладът Doing Business анализира регулациите на дадена икономика по време на жизнения цикъл на фирмите, включително стартиране и извършване на бизнес, външна търговия, плащане на данъци и прекратяване на бизнес. Doing Business не измерва всички аспекти на стопанската среда, имащи значение за фирмите и инвеститорите. Например докладът не измерва сигурността, макроикономическата стабилност, стабилността на финансовата система, корупцията, нивото на професионални умения или финансовата мощ.
Пълния текст на доклада ще откриете в прикачения файл.