Да се готвим за по-скъпи цигари и по-голяма контрабанда

11.09.2013 | 17:00
по статията работи: Георги Велев
Тютюневите акцизи са второто най-голямо перо при приходите от тази част на бюджета. Наблюдава се обаче спад на постъпленията
Да се готвим за по-скъпи цигари и по-голяма контрабанда

Акцизите върху цигарите през следващата година няма да се повишават, съобщиха в понеделник от Министерството на финансите (МФ). Не така обаче стоят нещата за следващите три години, когато тези налози ще се вдигнат значително. Причината отново са изискванията на Европейския съюз (ЕС), който планира нови ставки за цигарите. На езика на пушачите това означава по-скъпи цигари още от 2015 г.

По-голям дял на акциза в цената стимулира контрабандата

Анализите на Industry Watch показват, че до края на 2017 г. у нас трябва да бъдат въведени два вида налози върху тютюневите изделия. Единият предвижда общ минимален акциз като процент от среднопретеглената продажна цена на дребно на цигарите. Другият е минимален размер на акциза, независимо от среднопретеглената продажна цена. Той не трябва да е по-малко от 90 евро за 1 000 цигари.

България, заедно с Естония, Гърция, Латвия, Литва, Унгария, Полша и Румъния, получава преходен период до 31 декември 2017 г., за да постигне въведените минимални нива. Това ни дава глътка въздух, за да може Министерство на финансите да подготви поетапно поскъпване на цигарите. Делът на данъчната тежест от крайната цена също ще се разшири. Това, от една страна, ще подтисне потреблението, а от друга - ще увеличи стимулите за избягване на облагането.

България има известна свобода да прецени с колко да повиши специфичния акциз и с колко пропорционалния.

Решението дали и с колко да се повиши специфичният акциз влияе върху цените на цигарите по различен начин в зависимост от пазарния сегмент. Като цяло повишаването на специфичния акциз води до по-силно поскъпване на по-евтините цигари. От своя страна, неравномерната промяна на цените в различните сегменти оказва влияние върху потреблението на цигари, а оттам и върху събираемостта на приходите в бюджета.

Разбира се, когато говорим за поскъпване на цигарите, не бива да забравяме, че това води до повишаване на контрабандата. Този момент е особено чувствителен у нас, заради малките заплати, които получават хората. Както и поради факта, че половината от възрастното население пуши.

Вдигането на акцизите ще отвори допълнителна работа на Агенция „Митници“ за пресичане на контрабандните канали за доставка на цигари. У нас в момента никой не води статистика колко голям е оборотът при контрабандата с този артикул. Специалистите са на мнение, че сивият сектор при продажбата на цигари е около и над 20% от общите продажби. Има обаче райони от страната, където този процент е доста по-голям и достига до 80%.

Развитие в един все по-ограничаван пазар

Производителите и продавачите на цигари трябва да се съобразят и  с факта, че значителна част от хората в малките населени места вече сами си правят цигари със специални машинки, или пък си поръчват такива стоки. От тези цигари също не се събира акциз в държавата, а и 20 къса излизат с няколко лева по-евтино от покупката на кутията от магазина. 

Според експерти от бранша, заради контрабандата бюджетът губи около 400 млн. лева годишно.

Друг фактор, който със  сигурност ще намали продажбите, е наложената забрана за тютюнопушене на закрито. Неофициални данни сочат, че спадът на продажбите в зимните месеци в сравнение лятото е по-рязък от традиционното (т.е. при закриване на откритите места за консумации в заведенията) – над 10-11 % при спад предходни години от 8-9%. Според различни социологически изследвания около 10% от пушачите са променили навиците си, като 1/6 от тях заявяват, че са спрели пушенето, а останалите – че са намалили броя консумирани цигари, обясниха от Industry Watch.

Тютюневите акцизи са основен източник на приходи за бюджета

Данните на МФ към юни показват, че изпълнението спрямо годишния разчет е 46,8 % при 48,9 % за същия период на миналата година. Изостават приходите от акцизи, ДДС, данък върху доходите на физически лица, корпоративни и други данъци заедно с приходите от осигурителни вноски. Експресните оценки на НСИ показаха, че потреблението се забавя през второто тримесечие на 2013 г., което допълнително затруднява прогнозите за постъпленията от акцизи до края на 2013 г. От своя страна, това усложнява и планирането на постъпленията от облагане на тютюневите изделия за бюджет 2014 г.

През първото полугодие на 2013 г. постъпленията от акцизи са с 1.3% или с 23.3 млн. лв. по-малко в  сравнение с първата половина на 2012 г., докато в Бюджет 2013 е заложен  ръст от 4.4 % за цялата 2013 г.

За първите шест месеца на текущата година се наблюдава спад на постъпленията от акцизи върху тютюневите изделия - с 11.6 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Така приходите са се свили до 818 млн. лева, сочат данните на Industry Watch. Приходите от акцизи върху тютюневите изделия намаляват с 1% през първите шест месеца на 2013 г. при ръст от 8% от 2012 г. Спадът през 2013 г. е още по-съществен спрямо първото полугодие на 2009 г. – с 42 млн. лева или близо 5%.

Въпреки известното влошаване на събираемостта през 2013 г. тютюневите изделия се утвърждават като относително стабилен приходоизточник, носейки 45% от акцизите в бюджета през първите шест месеца на всяка от последните 3 години, твърдят икономистите.

Според даните на Industry Watch тютюневите акцизи са второто най-голямо перо при приходите от тази част на бюджета. Акцизите от горива са за 874 млн. лева, а от алкохол са за едва 119 млн.лв.

През последните години ролята на акцизите върху цигарите за попълване на приходите в държавния бюджет става все по-значима. За последните 8 години – в сравнение с 2005 г. - държавата облага тютюневите изделия с около 1.2 млрд. лева повече. За 2013 г., според предварителните разчети, акцизите върху цигарите трябва да донесат около 6.1% от общите постъпления в бюджета или около 2.3% от брутния вътрешен продукт на България.

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...