Динамиката на потреблението и инвестициите се подобрява

10.09.2012 | 14:06
по статията работи: Петя Бързилска
Нарастването на цените на храните на международните пазари се очаква да се отрази положително на износа
Динамиката на потреблението и инвестициите се подобрява
Снимка: Sxc.hu
Прикачени документи

Отчетено е подобрение в динамиката на потреблението и инвестициите, както и стабилизиране на очакванията на потребителите. За пръв път от началото на 2008 г. има нарастване на разходите за дълготрайни материални активи, извършени от фирмите, коментират анализаторите от Райфайзенбанк (България) ЕАД в месечния си икономически анализ* на данните, актуални към края на август.

В публикацията са отчетени по-благоприятните развития в сравнение с първите месеци на годината в ключови сектори на българската икономика – положителни са развитията на оборотите в услугите, както що се отнася до строителната продукция.

На пазара на труда безработицата остава висока на ниво от 12.3%, а минималното подобрение спрямо първото тримесечие е резултат единствено от влиянието на сезонните фактори.

Според експресните данни за БВП, през второто тримесечие на 2012 г. икономиката нарасна с 0.2% спрямо предходното тримесечие, а на годишна база запази същия темп на растеж както този през периода януари-март 2012 г. (0.5%), се казва в месечния анализ.

Средно за второто тримесечие индустриалното производство в страната отбеляза спад, но темпът се забави до 0.3% спрямо 2.6% през първото тримесечие. Подобрението в динамиката се дължи на нарастване на продукцията в преработващата промишленост (2.4% спрямо второ тримесечие на 2011 г.). За сравнение, през периода януари-март производството в отрасъла се сви, поради влошената икономическа активност в ЕС и съответно по-слаб внос на български стоки.

Освен това през вторите три месеца благоприятно бе развитието в отраслите производството на напитки (6.7% растеж), тютюневи изделия (27.7%) и дървен материал (3.6%). Същевременно, в редица промишлени производства бе налице забавяне на темповете на спад спрямо началото на годината, сред които производството на хранителни продукти (0.3% спад през второ тримесечие), изделия от каучук и пластмаси (0.5%), изделия от други неметални минерални суровини (0.9%), се казва в анализа на банката.

Въпреки влошената външна среда, в началото на годината някои подотрасли не бяха засегнати и продължиха да нарастват динамично, както и през предходните две години, коментират експертите. Това са производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти (13.7% растеж през второ тримесечие), електрически съоръжения (25.2%), машини и оборудване (13.1%) и производството на лекарствени вещества и продукти (11.5%).

Отбелязано е рязкото повишение на инфлацията до 1.5% на месечна база през юли, в резултат най-вече на повишението на цените на електроенергията и топлоенергията, но също и поради очакванията за нарастване на цените на храните на международните пазари. Последното обаче се очаква да повлияе положително на износа на България.

За месец август анализаторите очакват месечна инфлация в размер на 0.5%. За инфлацията на годишна база и за средногодишната инфлация прогнозните стойности на експертите са съответно 3.8% и 2.5%.

Емисията на 950 млн. евро държавен дълг под формата на еврооблигации е довела до повишаването на фискалния резерв до 7.1 млрд. лв. Повишили са се и активите на валутния борд, които вече покриват 192.9% от паричната база (банкноти и монети в обращение и резерви на банките).

По текущата сметка на платежния баланс регистрираният излишък от 271.5 млн. евро е обяснен със значителното подобрение по отношение на нетното изтичане на доход от страната до едва 29.9 млн. евро. Независимо от нарастването на вноса, вследствие основно на подема във вътрешното търсене, износът също регистрира добър темп на нарастване на годишна база (10.7%).

"На фона на представянето на останалите икономики в ЕС, развитията в България са повече от задоволителни,” коментира главният икономист на банката Калоян Ганев.

"Притеснителен остава фактът, че безработицата продължава да е висока, независимо от възстановяването на вътрешното търсене. Все пак, можем да очакваме известно подобрение в това отношение през втората половина на годината, ако икономиката и в частност услугите, които са най-големият сектор, продължат да се развиват по същия начин. И през следващите години, обаче, едва ли ще видим безработица, по-ниска от 9-10%”, добави Ганев.

 

*В прикачения файл може да видите пълния анализ на Райфайзенбанк.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...